Yazlık Köyü - Merkez Yazlık Köyü - Yazlık Köyü Hakkında - Yazlık Köyü Resimleri

İl: Giresun

İlçe: Merkez

İle Uzaklığı: 18 km

İlçeye Uzaklığı: 18 km

Tarihi

Yazlık Köyü 1960 lı Yıllarda Çandırköyünün ormaneteğinde en yüksek Mahallesi iken, köyormanının devlete malounmasını(Ormanişletmesi) önlemek amacı ile Avcı Mehmet´in (Mehmet YILDIRIM)çalışmaları sonucu Çandırdan ayrılarak 67 haneli bir Köy olmuştur. Köyün Îlk Muhtarı Mustafa Çelik olup, daha Sonraları Kazım Alaca ve Hüseyin Yıldırım da köyde Muhtarlık yapmışlardır.

Köyün adını daha önce Mahallesi olduğu Çandırın ormaneteğinde en yüksek mahallesi olmasından aldığı tahmin edilebilir.

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya

Giresun merkezine 18 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 -
2000 - 203
1997 - 171

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık
Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - Enver Dikmen
1999 - İzzet Kara
1994 -
1989 -
1984 -

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Atil bir vaziyette duran Köy ilkokulunun gelecekte Turistik (Devre Mülk vs.)ve müzemsi bir halalmasi, ayni zamanda bu Cevrenin bir Toplumsal toplanti ve mesire merkezi haline gelmesi hususunda Giresun valiligi ile görüsmeler yapilmaktadir.

Ayni saha ve cevresinde 1960 dan öncesine dönük, civarda bulunan malzemerden olusan bir mimarinin yerlesmesi düsünülmektedir.Köyünüze Ait Resim Ve Bilgileri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 942
favori
like
share