Yazlık Köyü - Keşap Yazlık Köyü - Yazlık Köyü Hakkında - Yazlık Köyü Resimleri

İl: Giresun

İlçe: Keşap

İle Uzaklığı: 21 km

İlçeye Uzaklığı: 6 km

Tarihi

Köyün adı buraya ilk gelen insanlara yerleşim yeri çok sık çalılık ve ormanlık olduğundan yabancılar emeklerinin ziyan olacağını belirtmek için "EMEK ZAYİ" demişler. Köyün adı EMEKSAN olarak kalmış ve daha sonraki yıllarda köyün adı YAZLIK olarak değişmiştir.Ayrıca köyün bir ismide kızılboğazdır.

Kültür

Köyün gelenek ve görenekleri orta asya ya dayanmaktadır.Düğünlerinde kız isteme kına yakma ve damat asma,gelin alma gibi uygulamalar vardır.Giysi olarak erkekler eskiden zıpka denilen pantolon bayanlar keşan adı verilen örtüyü kullanırlarmış.Yemekleri ;kara lahana çorbası,ısırgan otu yemeği,unnama,dible,lahana sarması,fasulye turşusu,galdirik,sakarca,taflan tuzlusu ve karadenize ait balıkların hepsi mevcuttur.

Coğrafya

Giresun iline 21 km, Keşap ilçesine 6 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 -
2000 - 211
1997 - 188

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 -Ali Aktaş
1999 -Ali Aktaş
1994 -Ali Aktaş
1989 -Ali Aktaş
1984 -Ali Aktaş

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Köy Keşap ilçesine yakın olduğu için köy halkı bütün ihtiyaçlarını ilçeden sağlamaktadır.



Köyünüze Ait Resim Ve Bilgileri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1172
favori
like
share