Fransız ve İsviçreli astronomlar, Güneş sistemi dışında yeni bir gezegen keşfetti.

Şili'nin kuzeyindeki La Silla rasathanesinde gözlem yapan Avrupalı astronomlar, dünyadan 20.5 ışık yılı ötedeki Terazi takımyıldızında bulunan 'GI581' adlı yıldızın çevresinde dönen gezegenin, dünyanın yaklaşık 17 katı olduğunu belirledi.

Astronomlar, 'kırmızı cüce' olarak nitelendirilen 'GI581'in kütlesinin ise güneşin üçte biri kadar olduğunu belirtti.

Bu keşfin, Güneş sistemi dışındaki gezegenlerin, genellikle kendilerinden küçük yıldızların yörüngesinde dolandığını gösteriyor olabileceğini söyleyen araştırmacılar, 'kırmızı cüce' adı verilen yıldızların, gezegen keşfi bakımından ideal hedefler olabileceğini düşünüyor.

Astronomlar, şimdiye kadar yaklaşık 200 'kırmızı cüce'yi araştırdı, ancak bunların sadece ikisinin yörüngesinde gezegen bulabildi.

Yüzey sıcaklığı yaklaşık bin 500 derece

Yeni keşfedilen gezegen, 'GI581'in yörüngesinde 5.4 günde dolanıyor. Yıldıza yakınlığı nedeniyle, gezegenin yüzey sıcaklığının ise yaklaşık bin 500 derece olduğu tahmin ediliyor.

'Kırmızı cüceler' ise Samanyolu'nda en çok bulunan yıldız türü. Güneşe en yakın 100 yıldızın 80'i bu gruptan.

Samanyolu'ndaki 100 milyar kadar yıldız arasında güneşten daha büyük ve daha sıcak olan yıldızların (O ve B sınıfı mavi dev yıldızlar, A sınıfı beyaz ve F sınıfı sarı-beyaz yıldızlar) oranı ise yalnızca yüzde bir.

Güneşin de dahil olduğu G sınıfı sarı yıldızların oranı yüzde 4'ken güneşten daha küçük olan turuncu yıldızların toplama oranı yaklaşık yüzde 15 .

Güneşten çok daha küçük ve çok daha soğuk olan 'kırmızı cüce' türü yıldızlarsa, toplamın yüzde 70'iyle en büyük grubu oluşturuyor.

Geri kalan grubu da kütleleri güneşe yakın olan yıldızların, ömürlerinin sonunda dış katmanlarını uzaya saldıktan sonra sıkışıp dünya boyutlarına kadar çökmüş merkezleri olan 'beyaz cüceler' oluşturuyor.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 610
favori
like
share
milkboy Tarih: 02.12.2005 18:15
teşekkürler lemyezle kardeşim
önemli bir haber