Özel Hastanelerin Muayene Ücretleri
Özel Hastanelerin Fark Ücretleri Ne Kadar?
A,B,C,D,E Sınıfı Hastaneler


[URL=http://img709.imageshack.us/i/hastane.jpg/]

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) 1 Ocak 2010’dan itibaren özel hastaneleri sınıflandırma kararı aldı. Özel hastaneleri puanlamak üzere bir komisyon oluşturuldu. Komisyon 400 maddelik kriter testine tabii tuttu. Hizmet Kalite Standardı (Poliklinik, yoğun bakım, ameliyathane, tedavi standartaları...), Hasta Hakları, Hasta ve Çalışan Güvenliği (Hasta hakları ve güvenliği, enfeksiyon kontrolü, tesis yönetimi...), Hastane Hizmet Dilim Endeksi (Elektronik raporlama hizmet standartları, hastanelerin reçete kontrolü...), Kapasite (Yatak sayısı, kapalı alan, doktor ve hemşire sayısı...) ve Çalışan Hakları ve Hukuki Sorumluluklar (Çalışanların sosyal hakları, sigorta primleri...) konusunda puanlama yapıldı.

Hastaneler puanlama göre A, B, C, D ve E grubu hastane olarak ayrılacak. E grubu hastaneler yüzde 30 fark ücreti alabilirken bu oran, hastanenin sınıfına göre yüzde 40, 50, 60 ve 70’e kadar çıkabilecek. Puanlama göre 800-1000 puan alan “A sınıfı” olacak. A grubu hastane yüzde 70 fark alacak. Diğerleri de puanlarına göre daha da azalan oranda fark ücreti alacak.

Tıp merkezleri bu kurallara uymak zorunda

Ayakta teşhis ve tedavi yapan özel sağlık kuruluşlarının sahip olması gereken fiziki özellikler yenilendi. Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelik değişikliğine göre ayakta tedavi yapan sağlık kuruluşlarında olması gereken bazı kriterler şunlar:
- Her poliklinik odası başına en az dört metrekare bekleme salonu olacak.
- Tıp merkezlerinde, klinik uzmanlık dalları için yeterli şekilde aydınlatılan ve havalandırılan muayene odası ayrılacak.
- Kadın hastalıkları ve doğum polikliniklerinde, ayrı bir tuvalet bulunacak.
- Cerrahi uygulama yapacak tıp merkezlerinde ameliyathane bulunacak.
- Ameliyat salonlarının her birinde sadece bir ameliyat masası yer alacak.
- Ameliyathane salonlarının kullanım alanı en az 30 metrekare olacak.
- Kesintisiz hizmet veren tıp merkezlerinde acil ünitesi bulunacak.
- Sağlık kuruluşları 4 yıl içinde şartlarını yeni yönetmeliğe göre oluşturacak.
- İşleteni doktor olmayan merkezler güzellik salonuna veya doktor olan sorumlu müdür çalıştırıp polikliniğe dönüşecek

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 5527
favori
like
share