Tayvanlı bir bilimadamı, ülkede inşa edilen Taipei 101 binasının yüzyıllardır aktif olmayan fay hatlarını harekete geçirdiğini savunuyor.

Büyük kentlerde birbiri ardına inşa edilen dev gökdelenler şehirlerin siluetini büyük oranda değiştirdi. Peki gökdelenler yeraltındaki fay hatlarını da etkileyebilir ve depremleri tetikleyebilir mi? Tayvanlı bir yerbilimci çok yüksek gökdelenlerin böyle bir risk yaratabileceğini savunuyor.

Artık modern kentlerin ayrılmaz bir parçası haline gelen gökdelenler depremleri tetikler mi? Depremin nedenlerini sorgulayan yerbilimciler arasındaki bu tartışma İngiliz the Guardian gazetesinin sayfalarında da yer buldu.

Tayvanlı bir bilimadamı, ülkede inşa edilen ve dünyanın en yüksek binalarından olan Taipei 101 binasının yüzyıllardır aktif olmayan fay hatlarını harekete geçirdiğini savunuyor.

Çelik ve betondan yapılan 508 metre yüksekliğindeki binanın bulunduğu yere 700 bin tonluk bir baskı uyguladığına dikkat çekiliyor. Taipei 101 binası yapılmadan önce bölgede yılda büyüklüğü ikinin altında olan ortalama bir deprem meydana geliyordu. Ancak verilere göre binanın inşaatı sırasında bu depremlerin sayısı arttı, inşaası tamamlandıktan sonra ise büyüklükleri 3ün üzerinde iki hissedilir deprem meydana geldi.

Depremi tetikleyenin bu gökdelen olduğunu savunan tayvanlı bilimadamı Cheng Horng Lin gökdelenlerin inşa edildiği yerlerin çok dikkatli seçilmesi gerektiğini savunuyor.

Tayvanlı bilimadamının gökdelenlerle ilgili bu savına karşı çıkan yerbilimciler de var ancak çok büyük barajların, madenlerin, petrol ve doğalgaz çıkarma çalışmalarının da fay hatlarını etkileyebileceğini savunan uzmanların sayısı hiç de az değil.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 356
favori
like
share
SU-PERISI Tarih: 06.12.2005 16:15
paylaşım için teşekkürler
RaSeL Tarih: 04.12.2005 19:51
Gökdelenler depremi tetiklemeseler bile ilk onlar depremde hasar gören olucaklar bu kesin...