Afyonkarahisar Köyleri - Emirdağ Tabaklar Köyü - Tabaklar Köyü Hakkında Bilgiler - Tabaklar Köyü Resimleri
Tabaklar, Afyonkarahisar ilinin Emirdağ ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Tabaklar köyü Emirdağ ilçesinden ayrılan Kücen (Hacı Halil) ağa tarafından kurulmuştur. Emirdağ'a gelen aşiretler içinde Muscalı ( musacalu - musacalı )aşiretine bağlıdır. Türkmendir.

Kültür

Türkmen geleneklerinin yaşatıldığı bir köydür. Doğum, ölüm, evlenme, yağmur duası, hıdırellez, duşak kesme, sünnet, saya geleneği, ağıt ve türkü yakma gibi gelenekler yakın zamana kadar devam etmekteydi. Köyün büyük bir çoğunluğunun Fransa, Belçika gibi Avrupa ülkelerine göçmen işçi olarak gitmesi, televizyon programlarının kültürler üzerindeki tahribi sonucunda çoğu gelenek yok olmuştur. Arabaşı yemeği yapılır. Daha çok et ve buğday ürünlerine dayalı bir beslenme biçimi vardır.

İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri

2009 554
2000 760
1997 300

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - Soner Özer
1999 - Veli Kutlu
1994 - Celal Yener
1989 -
1984 -

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1389
favori
like
share