Abazlı Köyü-Bala

Tarihi
Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur. Köyün adının nereden geldiği,tarihi kesin olarak bilinmesede,Anadolu Türkmen'lerinin Anadolu'daki tarihi geçmişi ne ise,Abazlı'yı da bu tarihle anmak doğru olur.Şereflikoçhisar yakınlarından ve Abazlıyurdu olarak bilinen yerden 17 ila 18.yüzyıllar arasında göçle geldikleri köyün yaşlıları tarafından dillendirilirdi.

Kültür
Köyün kültürel yapısı,Anadolu Türkmen kültürüdür.Gelenekler,görenekler,yıllar boyu Anadolu'da birlikte yaşamış toplumların harmanlanmış izlerini taşır.Düğünler,Koç Katımı törenleri,Cenaze merasimleri,ağıtlar,Türküler Keskin yöresinin aynısıdır.İçanadolu ve Doğuanadolu'nun Türkmen köylerinde oynanan ve Abazlı'lı yeni nesiller tarafından unutulmaya yüz tutmuş birçok gelenek gibi,çok özgün olan Sinsin oyunu,hem Abazlı'nın,hemde diğer Türkmen toplumlarının ortak geçmişi konusunda araştırılması gereken bir olgudur. Abazlı'nın en özgün yemeği Tirit olmalı.Aside,Höşmerim gibi tatlılar eskiden,işin ehilleri tarafından çok güzel hazırlanırdı.Kışın bazlama ve kömbe,yazın yufka ve sac çöreği enbilinen yiyeceklerdir.

Coğrafya
Ankara iline 76 km, Bala ilçesine 7 km uzaklıktadır.

Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 - 1585
1997 - 1410

Ekonomi
Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:
1970 - Kemal Eroğlu
1976 - Battal Ayaz
1980 - Battal Ayaz
1984 - Hacı Doğan
1989 - Nevzat Eroğlu
1994 - Hacı Doğan
1999 - Hanifi Eroğlu
2004 - Hanifi Eroğlu
2009 - Ali Doğan


Altyapı bilgileri
Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Köyünüz hakkında bilgiler ekleyebilirsiniz.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 2939
favori
like
share