Büyükbıyık Köyü, Bala

Tarihi
Bir rivayete göre köy'ün eski adı Büyük Kebir olup daha sonra Kuyular adını almıştır. Son olarak bugünkü adı olan Büyük Bıyık Köyü olarak değiştirilmiştir. Tarihi oldukça eskilere dayanan bir köydür. Köy halkı yaklaşık 1700'lü yıllardan bu yana bu coğrafyada yaşamını sürdürmektedir.

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 500
2000 589
1997 607

Yaşanan temel problem ise su sorunudur. Temel ihtiyaç olan içme suyu, kuyulardan ve hayvan sırtında su kaplarından karşılamaktadır. En büyük baraj göllerinden biri olan Hirfanlı baraj gölüne uzunca bir kıyısı bulunan köy, sosyal tesisler yapılması durumunda kısa zamanda turistik bir belde hizmeti verebilecek potansiyele sahiptir.

Muhtarlık
Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - Veli Kaya
1999 - Velİ Kaya
1994 - Veli Kaya
1989 - Veli Kaya
1984 - Veli Kaya
2008 - Veli Kaya
2009- Mustafa Bulduk

Altyapı bilgileri
Köyde ilköğretim okulu olmakla birlikte yeterli değildir. Öğrencilerin bir kısmı başka köylerde okumaya çalışımaktadırlar. Köyün içme suyu şebekesi vardır yalnız şebeke olduğu halde evlere su verilmemektetir. Su ihtiyacı, içilmesi yasak olan kuyulardan karşılanmaktadır. Kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır fakat randiman vermiyor devamli görüsme yapilamiyor sıklıkla arizalaniyor.


Köyünüz hakkında bilgiler ekleyebilirsiniz.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 3174
favori
like
share