Japon otomobil firması Nissan, kaportada oluşan çizikleri kendi kendine kapatabilen bir boya geliştirdi. Alanında dünyada bir ilk olan Scratch Guard Coat (Çizik Koruma Üst Boyası) adlı ürün, kullanıldığı araçlarda meydana gelen çizikleri kendi kendine 1 ila 7 gün içinde kapatarak, hasarlı bölgeyi eski haline getiriyor.

Bir yaranın kendi kendine iyileşmesi gibi çizikleri kapatan boyanın ne kadar süre içinde etkisini göstereceği, ısıya ve çiziğin derinliğine göre değişiyor. Örneğin, boyada derin bir çizik bırakabilecek olan madeni parayla verilen hasarlarda Scratch Guard Coat, çiziğin 1 hafta içinde kendi kendine kapanmasını sağlayabiliyor. İngiliz The Times gazetesindeki habere göre ise Nissan yetkilileri, hasarlı bölgeye sıcak su dökülmesi durumunda bu çiziğin sadece dakikalar içinde onarılabileceğini kaydetti.

590 YTLYE 3 YIL KORUMA SAĞLIYOR

Nissan firmasının kısa bir süre sonra Japonyada X-Trail model ciplerde kullanmaya başlayacağı boya için, cipin fiyatına 52 bin 500 yen (590 YTL) eklenecek. Yeni geliştirilen sentetik bir reçineden üretilen şeffaf boya, koruyucu etkisini 3 yıl sürdürüyor. Yüksek yoğunluktaki boya, araç üzerinde oluşan herhangi bir çiziğin üzerine doğru yavaşça kayarak, hasarlı bölgeyi tamamen kapatıyor. Bu üst boyanın kalınlığı da, otomobilin orijinal boyasının kalınlığıyla aynı.

Japonyada piyasaya çıkmasının ardından Avrupada da otomobillerde kullanılmaya başlanabileceği ifade edilen boya ilk aşamada sadece koyu renkli araçların kaportalarında kullanılacak; ancak Nissan yetkilileri, söz konusu teknolojinin ileride açık renkli araçlarda da kullanılabileceğini söylüyor.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 3040
favori
like
share
mehmet ahmer Tarih: 18.06.2008 16:26
bahsi geçen oto boyasının ne zaman çıkacağını çok merak ediyorum.böylesi bir şey otomobil sektöründe bir devrim niteliginde olacağını tahmin ediyorum.
kurtjara Tarih: 05.12.2005 07:44
Güzel bir buluş, haber için teşekkürler dell_307
Haberi buraya aldım.
puslukurt Tarih: 05.12.2005 07:35
Gerçekten çok iyi bir durum.
Haber için teşekkürler..