Gençlik döneminde duygular yoğundur. Sürekli dalgalanma gösterirler. Genç, sevinçle üzüntü, sevgi ile nefret arasında gidip gelir. Ruhsal tepkilerinde aşırılık, davranışlarındaki çelişki bu döneme özgü bir bocalamanın belirtisidir.

Genç bir yandan içinden gelen dürtülerini dizginlemeye çabalarken, öte yandan çevresi ile çatışmaya girebilir. İç dünyası ile dış dünya arasında dengeler kurmaya çalışır. Bağımsızlığını kazanmaya çabalar. Bu süreçte gencin sık sık ebeveynlerle fikir ayrılığına düştüğünü ve çatışmalara girdiğine tanık oluruz.

Gençler, yetişkinleri nasıl algılıyor?

Gencin aradığı yeni bir kimliktir. Ben neyim, kimim, nasıl bir insan olmalıyım?sorularına yanıt arar. Bir kişi ve bir birey olarak ana babasından değişik özellikleri olduğunun bilincine varır. Kendisine ve çevresine eleştirel bir gözle bakar. O güne dek yanılmaz ve kusursuz tanıdığı ana-babasını yeni bir değerlendirmeden geçirir. Onlarda hiç görmediği eksikler, beğenmediği yanlar bulur. Öğütleri saçma, koydukları kuralları sıkı, yasakları anlamsızdır. Ne eğlenmesini bilirler ne de giyinmesini. Kısacası yaşamasını bilmezler diye düşünürler.

Kuşak çatışmasının nedenleri nelerdir?

- Gençlerin gelişme aşamasında olmaları nedeniyle değişmelere daha çabuk adapte olmaları, yetişkinlerin ise bu değişimde zorlanmaları çatışmaya neden önemli faktörlerden.

- Büyümeyle yeni olanaklar edinen gencin, kendini yetişkin olarak kabul ettirme çabası da çatışma yaratabilir.

- Gençlerin yeni statülerine yetişkinler de uyum göstermede güçlük çekerler.

- Anne-babanın rehber rollerinden, çocuklarını kısmen kendileriyle eşit statüde görmek şeklindeki rol değişimi bu zorluğu yaratır.

Kuşak çatışması illa olmalı mı? Aslında bu süreç normal mi?

Kuşak çatışması genel anlamda üzülecek değil, sevinilecek bir olgudur. Gençlerin atılganlıkları, coşkuları, hatta hayalcilikleri gelişmelerin, yeniliklerin kaynağıdır. Gençler toplumsal yaşamda, sanatta ve bilimde yeniliğin, değişikliğin ardında koşmasalardı ilerleme olmazdı. Bu nedenle gençlerin yetişkinlerle karşıtlığını ortadan kaldırmak yararlı bir sonuç sağlamaz. Önemli olan bu çatışmayı toplumun faydasına kullanabilmek. Bazı durumlarda kuşaklar arasındaki farklı duyuş, düşünüş ve anlayış farklılıkları nedeniyle gençle yetişkin arasında yeterli düzeyde dostça ilişki kurulması zorlaşabilir. Gençlerle yetişkinler, aralarında yaşadıkları kuşak çatışmasını kontrol edemediklerinde veya çok büyük sorunlar yaşadıklarında bir uzmana başvurmaları önerilir.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 734
favori
like
share
Wish Tarih: 09.12.2005 14:50
paylasim icin tskrler
SU-PERISI Tarih: 08.12.2005 14:37
bilgilerin için teşekkürler cadikizcim ellerine sağlık
casper Tarih: 06.12.2005 14:16
teşekkürler :70:
FadiK Tarih: 04.12.2005 21:35
Bilgilerin icin sagol cadikizcim