Trabzon'da diyalize giren hasta sayısının 2005 yılının ilk 8 aylık döneminde 417'ye ulaştığı, hastaların sağlığına kavuşabilmeleri için organ naklinin şart olduğu, ancak yapılan böbrek bağışlarının 35 gibi düşük bir rakamda kaldığı belirtildi.

Trabzon Numune Hastanesi Hemodiyaliz Merkezi ve Doku Organ Nakli İl Koordinatörü Dr. Sinan Ekim, aşırı yorgunluk hali, ellerde, yüzde ve ayaklarda şişlik, yüksek tansiyon, bulantı ve kusma, nefes darlığı ve uyuma güçlüğü gibi şikayetlerin kronik böbrek yetmezliğinin belirtileri olduğunu kaydederek, bu durumda olanların bir an önce bir hekime başvurmaları tavsiyesinde bulundu. Kronik böbrek yetmezliği durumunda böbreğin görevlerini yerine getirecek başka tedavi yöntemlerinin hızla uygulanmasının şart olduğunu belirten Dr. Ekim, "Kronik böbrek yetersizliği eskiden ölüme yol açardı. Ancak günümüzdeki yeni teknolojilerle artık çok etkin bir şekilde tedavi edilmektedir. Halen ülkemizde diyaliz ve böbrek nakli sayesinde hayatını sürdüren hasta sayısı 35 bini aşmıştır" dedi.

Böbreklerinden birini bağışlayan kişinin tek böbrekle yaşamını rahatlıkla sürdürebileceğini ifade eden Dr. Ekim, "Böbrek nakli hastanın vücuduna bir başka kimseden alınan böbreğin yerleştirilmesidir. Yeni böbreğin çalışmasıyla hasta yaşantısını rahat bir şekilde sürdürebilir. Nakil için kullanılacak böbrek canlı vericilerden veya henüz ölmüş kimselerden (kadavra) temin edilir. Burada akla gelen soru insana tek bir böbreğin yetip yetmeyeceğidir. Sağlıklı olması koşuluyla hastaya ve böbreğini bağışlayan kimseye tek bir böbrek rahatlıkla yeter" diye konuştu.

Böbrek naklinin olumlu yönleri yanında olumsuz yönlerinin de bulunduğunu kaydeden Dr. Ekim, "Nakil sonrası hastanın yaşam kalitesinin artması, diyet kısıtlamalarının azalması ve serbestçe çalışabilme fırsatı vermesi naklin olumlu yönleridir. Olumsuz yanları ise nakil böbreğin bir süre sonra vücut tarafından reddedilmesi ihtimali ve ciddi yan etkileri olan ilaçların ömür boyu kullanılmasının zorunlu hale gelmesidir" şeklinde konuştu

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 4232
favori
like
share
masarac Tarih: 23.12.2005 06:55
Paylaşım için teşekkür ederim

SU-PERISI Tarih: 07.12.2005 19:12
paylaşımın için teşekkürler
ens_selman Tarih: 06.12.2005 00:39
süper bilgilerin için sana süper teşekkürediyorum :46:
CADIKIZ Tarih: 05.12.2005 19:18
paylasimin icin saolasin arkadasim tanrim uzak etsin