Sivas-Şarkışla-Elmalı Köyü[COLOR=LemonChiffon]İlçe: ŞARKIŞLA - İl: SİVAS

Köy Muhtarı: Murat YILDIRIM

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon: 0(346)528 10 52

Demografik Bilgiler:

Nüfusu:

2000: 164

1997 : 175

İle Uzaklığı: 97 km

İlçeye Uzaklığı: 9 km

Rakım: 1340 m

Elmalı, Sivas ilinin Şarkışla ilçesine bağlı bir köydür.


Tarihi

Şarkışla’nın eski yerleşim yeri askeri kışladır. Kışlada bulunan askerler birbirlerine yerleşim yerlerini tanıtırken şu karşı köyü almalı demislerdir. Zamanla Alamalı ismi değişerek Elmalı ismini almıştır.

Ayrıca komsu köy Çatalyol’da oldugu gibi, bu köydede eskiden ermenilerin yaşadiği bilinmektedir.

Köyün ilk yerleşiminde 85 haneden oluşmaktaydı. Fakat zamanla yurtdışı ve büyük illere göç başlamıştır ve şuan 30 hane bulunmaktadır. Ancan bu 30 hanenin yarısı boşalmaya başlamıştır. Göç hâlâ devam etmektedir.

Kültür

en bilindik yemekler: madımak aşı,arabaşı,düğürcük çorbası,bulamaşı,evelik tosuncuk sarması,kızılcık böreği, telice böreği, ===Dağlarda Yetişen ŞİFALI Otlar===:alıç,kuşburnu ,ışkın çiğdem,iğde,yemlik,çördük,dağ armutu,kasnı,şeker dikeni,teke tüke sakalı,kuşkuş,ısırgan otu,

Tekke

Tekke adı verilen yer, Elmalı köyü mezarlığında etrafı taş duvarla çevrili, yaklaşık üç metre yüksekliğinde, üzeri açık, içinde ağaçlar bulunan ve 60-70 metrekarelik bir alandır. Türbenin içinde altı tane mezar bulunmaktadır. Altı mezardan bir tanesine binaen buraya bu isim verilmiştir. Anlatıldığına göre daha önceleri bu yapının üzeri kapalıyken bir yangın neticesinde yıkılmış ve bir daha onarılmamıştır. Tekke olarak bilinen yatırın hayatı ve kişiliği hakkında fazla bir bilgi yoktur. Bu konudaki bilgilerimiz yöre insanının anlattıklarından ibarettir. Anlatıldığına göre bu zat, bölgenin ilk fethi sırasında şehit düşen bir Horasan eridir. Aynı zamanda Kara Baba’nın kardeşi olduğu ve burada şehit düştüğü de belirtilmektedir.

Köylülere göre ziyaretin bulunduğu yer bir koyun ağılıymış. Bir gün Harun Köyü’nden Kürt Mehmet isminde bir çoban, koyunlarını getirip buraya yatırmış ve kendisi de uyumuş. Bu zat çobanın rüyasına girerek ona: “Burayı çevir seni ihya edeyim” demiş. Çoban ilk etapta buna aldırış etmemiş. İkinci defa rüyasına girdiğinde yine aldırış etmemiş. Üçüncü defa rüyasına girerek “Niçin sözümü dinlemiyorsun?

Buranın etrafını çevir, seni ihya (zengin) edeceğim” deyince, çoban rüyanın gerçek olduğuna inanmış ve rüyadan etkilenmiş. Bunun üzerine, rüyasında gördüklerini çevresine anlatıp bugün Tekke adı verilen yeri çevirmiş. Daha sonra burada yatan zât, sözünde durarak adı geçen yeri çeviren şahsı ihya etmiş ve o şahıs çok zengin olmuş. O zamandan itibaren burası çevrede Tekke adıyla anılmaya başlamış.

Tekke’ye başta Elmalı olmak üzere Kızılcakışla, Gümüstepe, Çatalyol, Maksutlu ve Döllük köyleri ile Gemerek ve Kayseri’nin Pınarbaşı ilçesinden gelen hastaların olduğu belirtilmektedir. Buraya gelen insanları genellikle sara ve sıtma hastalığına yakalananlar ile sinir ve ruh hastalarının oluşturduğu zikredilmektedir. Köylülerden bazıları çeşitli yerlerden sıtma ve sara hastalığına yakalanıp Tekke’yi ziyarete gelen insanların burada iki rekat namaz kılarak iki saat kadar Tekke’de yattıktan sonra hastalıklarından kurtuldukları ve sağlam bir şekilde evlerine geri döndükleri şeklinde bilgiler vermişlerdir.

Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 1197
favori
like
share