Kayseri İli Köyleri - Tomarza Çanakpınar Köyü - Çanakpınar Köyü Hakkında Bilgiler - Çanakpınar Köyü Resimleri
Çanakpınar, Kayseri ilinin Tomarza ilçesine bağlı Torosların eteginde bir köydür. Dadaoğlu kasabası, emiruşağı ve karapınar köylerine yakındır.


Tarihi

Bu günkü Ermenistan, Gürcüstan, Azerbaycan, Dagıstan, Türkmenistan, İran ve Irakın kuzeyi Avşar Nadir Şah imparatorluğunun yönetimi altında idi. Savaşlarda ve yüz yüze alt edilemiyen Nadir Şah uykuda iken satılmış suikastcı muhafızları tarafından ihanet sonucu öldürüldüğü söylenir. Çanakpınar köyünün tarihi Avşar Nadir Şahın ölümünden sonra şimdiki Azerbaycan, Ermenistan (ki o zaman Ermenistan devleti yoktu ve Erivan ve çevresinin çoğunluk nufusu Türk boylarından oluşuyordu) ve daha çoğu şimdiki İran'da kalan Güney Azerbaycandaki ve İranın diğer bölgelerindeki bir kısım avşarların Anadoluya göç etmesi ile başladığı söylenir. Bu göçlerde gruplardan bir kısmının Uzunyayla ve Toroslar'a yerleşmesi sırasında bazı ailelerin o zamanlar ormanlık olan bir dağın eteğindeki çanak şeklindeki pınarın etrafına yerleşmesiyle Çanakpınar köyünün tarihinin başladığı söylenir. Halen 24 oğuz boyundan biri olan AVŞARların yaşadığı bir köydür. İlk olarak Tozoğlar sülalesinin dağın eteğindeki çanak şeklindeki pınarın etrafına yerleştikleri söylenir. Köy adını bu pınardan almıştır. Bu su kaynağının adı da hala ayrıca çanakpınardır. Tozoğlar hala bu pınarın en yakınında yerleşiklerdir.

Köydeki sülalelerin yaygın bilinen lakabları alfabetik sırayla şöyledir:

- Abdurrahmanlar -Alikağaler -Bozoklu Feyzullahlar ya da Bozkurtlar - Ciki İsmailler -Çimenler - Erdinçler - Göğler - Köseler - Mahmutlar - Memikler - Mengiller -Traşlar- Kara kayalar- Kırışlar- Kara hocalar- Kel Hössünler- Mırıklar -Önderler- Musacalar- Tozoğlar- Solak Ali- Cuma usağı- Solak datlı- Göde çavuş - Gaytancı İsmailler- Eğep'ler- Eseler- Köylü Oğulları -Yaşıllar(yeşiller demek)

Kültür

Köy enstitülerinden Pazarören İlk Öğretmen Okulu sayesinde 1950'li yılarda ilk defa ilk okul sonrası resmi eğitim alan gençleri olabilmiştir. Üniversite ögrenimini ise ekonomik imkansızlıklar nedeniyle 1974 yılına kadar tamamlayabilen olmamıştır. Şimdi bile Üniversite mezunu Çanakpınarlı sayısı göreli olarak çok azdır.


Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.
Coğrafya

Kayseri iline 90 Km., Tomarza ilçesine 37 Km. uzaklıktadır. Kayseri - Adana sınırındaki Toroslar'ın eteğindedir. Köy, dağ eteğine kurulmuştur. Dağın arka yamacında eskiden aktif olarak kullanılan, yazları göç edilen ancak şu an yeşil alanının kiralandığı bir yaylası mevcuttur. Köy insanı şu anda yaylayı gezi amaçlı ve mesire alanı olarak kullanmaktadır.

İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir. Kışlar sert ayazlı ve kar yağışlıdır. Köyün coğrafi konumu nedeniyle yaz mevsimine geçiş geç olur.

Nüfus

Geçmişte köy nüfusu daha az olmasına karşın zamanla köye göç artmıştır. Şehire göç ve şehirden göç dengelenmiştir. Genelde yazlık olarak kullanılan evler sonradan yapılmıştır. Yaz mevsiminde köyün nüfusu artmaktadır.

Yıllara göre köy nüfus verileri

2007 291
2000 730
1997 932

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. küçükbaş hayvancılık yapılmamaktarı. tarımı kuru tarım olup arpa, buğday, çavdar, nohut, fiğ en çok yetiştirilen hububatlardır. Coğrafi konumdan dolayı oluşan iklim koşulları bir senede ancak tek mahsul alınmasına sebep olur. Bunun yanında suyun yetersizliği, doğal yeryüzü şekilleri ve modern tarım tekniklerinin etkin biçimde uygulanamaması verimi düşürmektedir.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

[2009] - Mehmet Bozkurt

2004 - Cemal Yavuz
2002 - Emin Çimen
1999 - Harun Çimen
1994 - Murat Öztemir
1989 - mezra dönemi
1972 - Mehmet Öztürk

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1934
favori
like
share