Stresin insan sağlığını önemli ölçüde olumsuz etkilediği ilk kez bilimsel olarak kanıtlandı.

Sidney'de bulunan Garvan Enstitüsü'nden araştırmacılar, stresli dönemlerde vücutta Nöropeptit Y (NPY) adlı hormonun salgılandığını ve bağışıklık sistemini olumsuz etkilediğini kanıtladı.

Beyin ile bağışıklık sistemi arasında ilişki olduğu yolunda dolaylı kanıtların olduğunu söyleyen araştırmacılardan Fabienne Mackay, ilişkinin kesin olarak kanıtlandığını belirtti.

Araştırmanın yayımlanmasının ardından Mackay, ''stresli dönemlerde, sinirler çok sayıda NPY salgılar. Kanda dolaşmaya başlayan bu hormonlar bağışıklık sistemi hücrelerini engeller'' açıklamasında bulundu.

Herbert Herzog da Nöropeptit Y'nin tansiyon ve kalp ritmini olumsuz yönde etkilediğinin bilindiğini söyledi.

Herzog, hormonun bağışıklık sistemine etkisi olduğunun belirlenmesinin ardından bazı hastalıklarla mücadelede yeni gelişmeler sağlanabileceğine de değindi.

Herzog, ''stres, nezle veya grip olduğunuzda ya da kanser gibi daha ciddi durumlarda sizin çok daha dayanıksız olmanıza neden olur'' dedi.

'Journal of Experimental Medicine' adlı dergide yayımlanan araştırmada bilim adamları, stresin, romatoid artrit, Crohn ve şeker hastalıklarıyla da bağlantısı olduğunu vurguladı.

Etiketler:
Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 542
favori
like
share
masarac Tarih: 23.12.2005 08:14
teşekkürler lemyezel kardeş
casper Tarih: 06.12.2005 10:45
[COLOR=tomato]stres bütün dertlerin anası.teşekkürler lemyezel
SU-PERISI Tarih: 06.12.2005 03:37
bilgilerin için teşekkürler