Yapılan bir araştırma aralık ayında kalp krizinden ölümün en yüksek oranda olduğunu ortaya koydu !

Araştırmanın yapıldığı Duke Üniversitesi bünyesindeki bilim adamları, kalp hastalarının aralık ayında sağlıklarına daha dikkat etmeleri yönünde uyardı. 1994-1996 yılları arasında 128 bin kalp hastası üzerinde yapılan araştırma sonunda yüzde 22'sinin aralık ayında hastaneye kaldırıldığı belirtildi. Bu sürecin ocağa kadar sürdüğünü belirten araştırmacılar hastaneye kaldırılma oranının diğer aylarda yüzde 20 olduğunu açıkladı.

AĞRILARI ÖNEMSEYİN

Aralık ayının, neden kalp hastaları için riskli olduğu konusunda ise tatmin edici bir cevap verilmedi. Tatil ve yılbaşı heyecanının olumsuz faktörler olabileceği tahmin ediliyor. Göğüs merkezinde sıkışma, basınç ve ağrı hissetme, nefes alma zorluğu, mide, sırt, boyun, çene ya da kollarda ağrı hissetmenin kalp krizi belirtisi olabileceğini söyleyen uzmanlar önlem olarak, sigara içilmemesi, az yağlı ve az tuzlu yemekler yenilmesi, kilo alınmaması ve doktor kontrolünden geçilmesini önerdi.

PROF. DR. MEHMET ÖZ
(New York Presbyterian Hastanesi Kalp Enstitüsü Direktörü): İngiltere'de yapılan araştırmalar gösterdi ki kalp krizlerinin en çok arttığı dönemler sabaha karşı saatleri ve kış ayları. Sabahları hormonlar değişiyor. İkincisi kötü rüyalar bazen her şeyden daha fazla stres yaratıyor. Aynı araştırmada en fazla aralık, ocak ayında ve pazartesi günü kalp krizi geçirildiği saptandı. Soğuğun olumsuz etkisi bu aylarda riski artırıyor olabilir. Pazartesi günleri ise diğer günlere göre daha stresli oluyor. Pazar akşamı diyetine dikkat etmemişse, alkolün ölçüsü fazla kaçmışsa bundan da kaynaklanabilir.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 470
favori
like
share
masarac Tarih: 23.12.2005 07:11
Millet milli, piyango biletinin heyecanınamı dayanamıyor nedir yaw??
Paylaşım için teşekkürler
SU-PERISI Tarih: 06.12.2005 10:07
mutkala kirli havanın etkisi vardır. Paylaşım için teşekkürler
casper Tarih: 06.12.2005 09:49
acaba kirli hava da etki ediyormuki bu ayda ,kalp krizine?

teşekkürler kardeşim