Psikolog Alfred Adler'in araştırmasına göre, ailenin ilk çocuğu diğerlerine göre daha başarılı oluyor. ABD Başkanlarının yarısından fazlası ailenin ilk çocukları!
Bilenin büyük çocuklarının, iş yaşamlarında diğer çocuklara göre daha başarılı ve hırslı olduğu belirlendi. Tanınmış psikolog Alfred Adler'in araştırmalarına ve Clifford Isaacson'un 'Kendinizi ve Başkalarını Nasıl Anlarsınız' adlı kitabındaki bilgilere göre,k doğum sırasının sosyal hayatta büyük önemi var.
Buna göre, ailenin kaçıncı çocuğu olarak doğduğunuz, karakterinizi belirleyen öğeler arasında yer alıyor. Ailenin tek çocuğu olanlar, her zaman ebeveynlerinin merceği altında. Çok korumacı bir anlayışla yetişen bu çocuklar, hayatlarının daha sonraki yıllarında paylaşımı bilmiyor ya da çok zor öğreniyor.

Kariyer yapıyor
Ailenin ilk çocukları ise kariyerinde çok başarılı oluyor. ABD başkanlarının yarısından fazlası ailesinin ilk çocukları arasından çıkarken, isimleri ansiklopedilerde geçecek kadar başarılı olan pek çok kişi de yine en büyük çocuk. ABD başkanları Harry Truman, Lyndon B. Johnson, Jimmy Carter, George W. Bush, komedyen Bill Cosby, talk show yıldızı Oprah Winfrey ile ABD Başkanı John F. Kennedy'nin eşi Jackie Onassis Kennedy, ailelerinin ilk çocukları arasında...
İlk çocukların başarısı, anne ve babalarının tecrübesizliği yüzünden bu çocukların her şeyi tek başlarına öğrenmelerinden kaynaklanıyor. Hayal gücü ve plan yeteneği üst düzeyde olan ilk çocukların başlıca özellikleri arasında başarılı, kuralcı ve mükemmeliyetçi olmaları, detaylara önem vermeleri sıralanıyor. En büyük zaafları ise herkesi memnun etmek için çırpınmaları...
Ailenin ikinci çocukları, ön planda olmayı sevmeyen, ılımlı, arabulucu karakter özellikleri taşıyor. Bununla birlikte ilk çocuğu kıskandığı zamanlar rekabetçi olan bu çocuklar, sorun eğer büyürse asi bireyler haline geliyor. Aidiyet duygusundan da uzak olan ikinci çocukların en ünlüsü ise, işadamı Donald Trump.
Geniş ailelerde dünyaya gelen üçüncü çocukları tanımlayan en iyi sözcük 'sandöviç'. Diğer kardeşleri arasına sıkışıp kalan üçüncü çocuklar, kendilerini kalabalıkta kaybolmuş gibi hissediyor. Tıpkı ikinci çocuklar gibi barışçı ve diplomatik olan bu fertler, sosyal yaşantıda öne çıkıyorlar.

AiLENiN NEŞESi
Özellikle üçten fazla çocuğu olan büyük ailelerin en son çocukları, halk arasındaki tabirle 'tekne kazıntıları', ailenin neşe kaynakları... Kardeşlerinin çoğunlukla, 'git buradan, seni oynatmıyoruz' diye yanlarından uzaklaştırdıkları küçükler, buna rağmen yılmayan 'şirinlik muskaları' ve hayatta büyük riskleri göze alabilen neşeli kişilere dönüşüyor.
Hayatta her zaman 'büyümeyen çocuk' olarak kalan küçüklerin özellikleri arasında sevimlilik, beceriklilik, inatçılık ve dikkatleri üzerine toplama hastalığı başta geliyor. Bu nedenle, dünyanın en ünlü komedyenlerinin de ailenin küçüklerinden çıkması araştırmacıları şaşırtmıyor.
'Salak ile Avanak[/swf2][swf3]Maske[/swf2][swf3]Ace Ventura[/swf2][swf3]Grinch' gibi filmlerle kahkahaya boğan Jim Carrey, komedi filmlerinin ünlü aktrisi Goldie Hawn, tanınmış komedi aktörü Billy Crystal ve komedyen Jay Leno da ailesinin en küçük çocukları arasında yer alıyor.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 812
favori
like
share
Wish Tarih: 09.12.2005 14:28
paylasim icin tskrler...
eBRuLy Tarih: 08.12.2005 22:00
ben kariyermi yapicam yani :78:
SU-PERISI Tarih: 08.12.2005 08:34
paylaşım için teşekkürler ellerinize sağlık
FadiK Tarih: 06.12.2005 19:21
cok sagol caspercim ellerine saglik tesekkürler