Mamografi çektirmenin meme kanserinin önünü kestiğini biliyoruz ama, 40 yaşına gelmiş kaç kadın düzenli olarak bu muayeneyi yaptırıyor dersiniz?
Yıllık mamogramlar konusundaki anlaşmazlıklardan dolayı kafanız mı karıştı? Endişelenmeyin, mamografi kesinlikle işe yarıyor! Yeni bir çalışma yıllık mamogramların kadınlardaki göğüs kanseri yüzünden meydana gelen ölümleri %40 ile %45'e kadar düşürdüğünü gösteriyor.
Araştırma raportörü MD Robert A. Smith 'Bu önemli ve nüfusa bağlı bir analiz. Yıllık mamogram çektiren kadınların göğüs kanserinden ölüm riskini %45 azalttıklarını gösteriyor' diye konuştu. Smith, Amerikan Kanser Derneği için kanser izleme direktörü olarak çalışıyor.

Ölümleri önlüyor
Çalışma, Cancer dergisinin 1 Ağustos baskısında yayınlandı. Araştırma, göğüs kanserindeki ölüm oranlarının mamografi döneminde ve bundan önceki dönemde nasıl olduğunu karşılaştırdı. Sonuçta mamogram çektiren kadınlarda ölüm oranlarının %30 oranında düştüğü görüldü. Ayrıca, her yıl düzenli olarak mamogram çektiren kadınlarda ise bu oran %40 - %45'e yükseliyor.
New York'da Mount Sinai Hastanesi, göğüs görüntü direktörü ve Mount Sinai Tıp Okulu radyoloji profesörü olan MD Stephen A. Feig'in çalışma hakkındaki düşünceleri makale şeklinde yayınlandı.

Riskten çok yarar
Feig, 'Bu çalışmanın sonuçlarının doğruluğundan şüphe edilmez mi? diye sorarsanız, evet derim. Bu, sonuçlara karşı çıkacak biri olamaz anlamına gelmiyor. Elbetteki mamografi kusursuz bir test değil, ama şu an elimizde olan en iyi test ve faydaları risklerden daha önemli' diye konuştu.
Geçen yıl yayınlanan bir çalışma mamografinin klinik denemelerinin hatalı olduğunu idda etmişti. çalışma, mamografinin hayat kurtardığına dair güvenilir bir ipucu olmadığına işaret ediyordu.
Feig 'Hatalılar. Bütün Amerikan tıp dernekleri bu yazıyı eleştirdi ve kadınları izlememiz gerektiğine karar kıldılar. İsveç Sağlık Kurulu ve Dünya Sağlık Organizasyonu bu bulguları reddetti. Bu tiyatroda bir anda 'Yangın!' diye bağırmak gibi bir şey.Yangın olmasa bile insanlar panik yapıp size inanıyorlar' diye konuştu.
Feig, mamogramların klinik denemelerine katı kurallarından dolayı gerektiğinden az değer verildiğini düşünüyor.

Lezyonlara dikkat
Bunun yanında Smith, mamografinin negatif etkilerinin olduğunu da hatırlatıyor. Başlıca problem mamografinin bazen biyopsiden sonra zararlı olabilecek lezyonlar bulduğunu söylüyor. Diğer bir problem ise agresif tedavi.
Smith, 'Bazı insanlar bu negatif etkileri zarar, bazıları da sınır olarak nitelendiriyor.
Bazen tedavi olması gerekenden daha agresif oluyor ama bu mamografi çekilmesinden kaynaklanan bir problem değil. Kadınların hatalı pozitiflerin ve daha az agresif tümörlerin bir parçası olduğuna dair anlayışları var. Araştırdığımız şeylerin başında araştırılmadığı takdirde ölüme sebep olabilecek şeyler geliyor. Erken teşhis kadınlara daha fazla tedavi seçeneği sağlıyor' diye konuştu.
Feig, kadınlara 40 yaşından başlayarak yıllık mamogram çektirmelerini tavsiye ediyor.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 481
favori
like
share
eBRuLy Tarih: 08.12.2005 21:47
faydali bilgilerin icin cok tesekkürler
CADIKIZ Tarih: 08.12.2005 13:59
paylasimin icin saolasin arkadasim
SU-PERISI Tarih: 07.12.2005 09:17
bilgilerin için teşekkürler
FadiK Tarih: 06.12.2005 19:24
cok sagol caspercim ellerine saglik tesekkürler