son günlerde diş fırçalarında da domuz kılından yapıldığı şeklinde haberler ülkeyi sardı. dolayısıyla tereddütte kaldık. acaba diş fırçası alırken hangi özelliklerine bakacağız. domuz kılından yapılmayan diş fırçası var mı varsa nasıl anlayacağız. cevabını bilenler varsa çok sevinirim. herkese iyi günler

hoz hoz
Üyenin Yeni Konuları
Üyenin Populer Konuları
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1952
favori
like
share
Halaskar Tarih: 07.12.2005 20:54
Bugün domuz kılından yapılan fırçayı misvaka tercih ediyoruz maalesef..elbette faydası yok değildir ama misvakın maddi manevi faydalarını bilsek anında fırçayı cope atarız ama.. Diş temizliğinde faydasi fırçayla kiyaslanamayacak kadar fazladır, kullananlar bilirler..Öyleki onun parcaları mideye gitse mideye bile cok faydası oluyor,temizligi vesaire açısından..

Peygamberimiz Buharide gecen sahih hadiste fıtrattan olan 10 şeyi sayarken birisinide "misvak kullanmak" olarak belirtiyor.. Ve islam alimleri bu bu bu hadis uzerine "Bu sayılan on haslet Hz.İbrahim'e farz idi, bize ise sünnettir.(Tahare 1,44-45)

Demekki yapılması gereken önemli sünnetlerden birisi olduğu için İmam Birgivi de oyle demişti, o sünnetin yeniden ihyası için.. Açılıp hadislere bakıldığında Peygamber efendimizin misvakla ilgili bir cok beyanı vardir.Bunlar misvak önceki peygamberlerin farzındandır, misvak fıtrat gereğidir, misvak mürsellerin ahlakındandır, misvak benim sünnetimdendir, misvak ağız icin temizlik malzemesidir..

Onun için bizde gücümüz nisbetinde Efendimiz örneğinde, gece gündüz, oruç öncesi ve sonrası, abdest öncesi ve sonrası kullanmalıyız.. gerçekten misvaki şiddetle tavsiye eden bir cok sahih hadis vardır.. Sözü daha fazla uzatmadan misvakin mahiyetini en güzel şekilde anlatacak bir hadisle noktalayalım..

Eğer ümmetim üzerine zahmet vermeyecek olsaydım, her namazda misvak kullanmalarını emrederdim."

Buhari, Cum'a 8, Temenni 9; Muslim, Taharet 42, (252); Muvatta, Taharet 115, (1, 66); Ebu Dvud, Taharet 115, (46); Tirmizi, Taharet 18, (22); Nesai, Taharet 7, ( 1,12).

Tüm bu yazdıklarımdansonra diş fırçası kullanmak mı yoksa fırçanın temizliğimi :20:
mollycan Tarih: 06.12.2005 21:49
domuz kili dis fircasinda cok eskiden kullanilirdi sanirim. su an domuz kili daha cok boya fircasi ve TRA$ fircalarinda kullaniliyor gibi. plastik gibi görünenler sakincasiz bence, ama kil türü fircalarda dikkatli davranmallisin.
insallah daha detayli bilgi verebilen arkadaslar cikar
ReiS Tarih: 06.12.2005 20:18
Konu gereken Yerde