Genellikle basit nedenlere bağlı ve kolayca durdurulan burun kanamaları, ciddi nedenlere dayalı olarak da ortaya çıkabiliyor.

Opr. Dr. Haliloğlu, burun kanamalarının çoğunlukla burnun içindeki damarların oldukça yoğun ve yüzeysel damarlara sahip olmasından kaynaklanabileceğini anlattı:

Özellikle burun boşluğunu ikiye ayıran bölmenin ön kısmı buruna gelen damarların birbiriyle birleştiği ve bu damarların oldukça yüzeysel olduğu bir bölümdür.

Özellikle çocuklarda bu kısım hiçbir etki olmadan bile kanayabilir. Burun boşluğunun her iki kenarında bulunan ve 'konka' adı verilen etlerde damar açısından çok zengindir ve bazı kanamaların sebebidir.

Burun kanamasının nedenleri ise hem lokal hem de genel sebeplerden kaynaklanıyor.

Lokal sebepler:

Burun içi iltihapları
Sinüzit
Buruna gelen darbeler
Çocukların burun karıştırmaları
Buruna sokulan yabancı cisimler
Burun içi ve sinüs tümörleri
Burunda kemik eğriliği
Alerjik rinit

Genel sebepler:
Hipertansiyon
Kan Hastalıkları (Kanama-pıhtılaşma bozuklukları, lösemi vs.)
Bağırsak parazitleri

Öncelikle kanama durdurulmalı

Özellikle şiddetli burun kanamalarında öncelikli olarak kanamanın durdurulması olduğunun altını çizen Opr. Dr. Tamer Haliloğlu, hastanın muayene edilmesi gerektiğini de belirtti.

Haliloğlu, birçok kez muayene ile sebep anlaşılır. Şüphelenilen sebebe göre tansiyon ölçülmesi, sinüzit filmlerinin çekilmesi, barsak paraziti araştırılması, kanama-pıhtılaşma testleri, kan hastalıkları ile ilgili testlerin ve tetkiklerin yapılması gerekir dedi.

Nasıl tedavi edilir?

Opr. Dr. Tamer Haliloğlu, birçok burun kanamasının kendiliğinden ya da hastanın burun ucunu tutması ve soğuk uygulaması ile durduğunu, ancak bu şekilde durmayan kanamaların doktor müdahalesini gerektirdiğini de söyledi.

Opr. Dr. Haliloğluna göre kanamayı durdurmak için yapılabilecek müdahaleler:


Damarın yakılması
Tampon konulması
Damarların bağlanması

Evde kanama nasıl durdurulur?

Hastanın kendi uyguladığı yöntemlerle kanamanın evde durdurulmasının mümkün olduğuna da değinen Opr. Dr. Haliloğlu, bu yöntemleri anlattı:

Hastanın ilk yapması gereken şey burun ucunu sıkıca tutarak başın öne doğru eğilmesidir. Eğer baş arkaya doğru eğilirse kanın genizden boğaza gitme ihtimali artar.

Burun üzerine soğuk uygulaması da faydalıdır. Hatta hasta burun ön kısmına tampon görevini üstlenecek bir gazlı bez de koyabilir.

Ancak hastanın kendi uyguladığı yöntemler kanamayı durdursa da mutlaka uygun zamanda bir uzmanına muayene olmalıdır."

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 603
favori
like
share
masarac Tarih: 23.12.2005 07:00
Faydalı bilgiler için teşekkür ederim.

SU-PERISI Tarih: 07.12.2005 08:04
paylaşım için teşekkürler saolasın casper kardeş
CADIKIZ Tarih: 06.12.2005 22:42
onemli paylasimin icin saol arkadasim