Organik gıda nedir?
Neden organik gıdalar tercih edilmeli?
Organik olmayan yiyeceklerde daha fazla bulunan tarım ilacı kalıntıları sağlığımızı ciddi biçimde tehdit ediyor. Liverpool Üniversitesi'nde yapılan bir araştırmaya göre her insan vücudunda 500 kadar toksik bileşik taşıyor ve bunların çoğu da yediklerimizden geliyor. Büyük anne-babalarımızın vücudunda bu maddeler bulunmuyordu, çünkü çoğu 50 yıl önce ortada yoktu. İşte eski sağlıklı yaşama dönüş için organik gıdaları tercih etmemizin nedenleri;
Organik yiyecek nedir?
Üretilirken insan sağlığına zarar vermeyecek kadar az ilaç ve kimyasal kullanılmış yiyeceklere denir.

Organik yiyecekleri tercih etmek nedenler
1- Daha az tarım ilacı

2- Daha az katkı maddesi

3- BSE (Deli Dana Hastalığı) riski taşımaması

4- Genetik modifikasyona uğramaması

5- Daha az nitrat

6- Daha az antibiyotik kullanılması

Organik tarımda antibiyotik kullanımı ciddi bir biçimde kısıtlı olmasına rağmen, non-organik tarımda büyümeyi hızlandırmak ve hastalığı önlemek için bol miktarda kullanılıyor. Tarımda aşırı antibiyotik kulllanımının bazı bakterilerin antibiyotiklere karşı direnç geliştirmesine yol açtığı düşünülüyor. İngiliz Tıp Birliği antibiyotik direncinin "21. yüzyılda halk sağlığını tehdit edecek unsurlardan en büyüklerinden biri" olacağı konusunda uyarıda bulundu. Dünya Sağlık örgütü antibiyotiklerin tarımda kullanılmasında kısıntıya gidilmesi çağrısında bulundu. Organik tarımda ise ancak çok gerektiği zaman antibiyotik kullanılıyor.

7- Yiyecek zehirlenmesi riskinin çok azalması İngiltere'de 3 bin organik yiyecek üzerinde yapılan araştırmada hastalık yapıcı etkenlerin en aza indirgendiği saptandı.

8- Daha fazla yiyecek
Suni gübreler meyve ve sebzelerin aşın büyümesine ve suyla şişmesine neden oluyor. Bunda üretici karlı çıksa da, tüketici zarar görüyor. Meyve ve sebzelerde besinler azalmış, seyrelmiş oluyor.

9- Daha fazla mineral ve C vitamini

İngiliz Tarım Bakanlığı'nın ve Kraliyet Kimya Birliği'nin resmi verilerine göre meyve ve sebzelerdeki besin düzeyleri 60 yıl öncesine göre daha düşük. Sebzelerde az rastlanan minerallerin seviyeleri yüzde 76 kadar azaldı.

Bu araştırmalarda organik ve non-organik yiyeceklerdeki besin seviyeleri karşılaştırıldığında organik yiyeceklerde çok daha fazla besin saptandı. 27 karşılaştırmanın 14'ünde organik yiyeceklerdeki mineral ve C vitamini oranının -bir non-organik yiyecek dışında-çok daha fazla olduğu görüldü.

10- Daha fazla bitkisel besin içermeleri

Bitkiler yapılarında 5-10 bin arasında özel bileşenler içeriyorlar.

Bu bileşenler onları hastalıklara, böceklere karşı koruyor, bağışıklık mekanizmalarını güçlendiriyor. Organik yiyecekler, tarım ilacı kullanılmadığı için bu bileşenleri yapılarında daha fazla bulundurma eğilimindeler. Örneğin; organik domateslerde daha fazla likopen, organik patateslerde daha fazla polifenol, organik elmalarda daha fazla flavonol, organik şarapta daha fazla resveratrol saptandı. Organik sebzelerde diğerlerine göre yüzde 10-50 daha fazla bitkisel besin bulunabiliyor.

Peki daha fazla besin -daha az toksin içeren organik yiyecekleri tercih etmek acaba sağlığımızda bir fark yaratacak mı?

İngiliz Kanser Tedavi Vakfı yaratabileceğini söylüyor. Ancak insanlarda kontrollü araştırmalar yapmak çok zor; çünkü genlerimiz, yaşam stilimiz gibi sağlığımızı etkileyen birçok faktör var. Hayvanlar üzerinde yapılan kontrollü araştırmalarda ortaya net bir sonuç çıkıyor:

Organik yemlerle beslenen hayvanlar, non-organik yemlerle beslenenlere göre nesiller boyu daha sağlıklı büyüyor, ürüyor, hastalıklar sonrası daha çabuk iyileşiyor.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1117
favori
like
share
masarac Tarih: 23.12.2005 07:01
Evet ama organik gıda bulmak neredeyse imkansız.Çok az var.olanlarda çok pahalı
Paylaşım için teşekkürler
SU-PERISI Tarih: 07.12.2005 08:02
teşekkürler ellerine yüreğine sağlık dostum
puslukurt Tarih: 07.12.2005 07:44
Paylaşım için teşekkürler arkadaşım..
PALADAYI Tarih: 07.12.2005 06:57
ALLAH razı olsun kardeşim çok güzel paylaşımlarda bulunuyorsun [
CADIKIZ Tarih: 06.12.2005 23:13
paylasimin icin saol arkadasim