Sincan Sincan Köyü - Sincan Köyü Hakkında - Sincan Köyü Tanıtımı - Sincan Köyü Resimleri


İlçe: ALACA

İl: ÇORUM


Köy Muhtarı: İLHAMİ ÖZTÜRK


Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon:
0 (364) 437 21 15


Demografik Bilgiler:

Nüfusu:
2000
217

1997
195


İle Uzaklığı:
71 km

İlçeye Uzaklığı:
20 km

Rakım:
1015 m


Tarihi:

Daha önceden burada hititlerin yaşadığına dair yapılar vardır.Kale diye anılan bölgede hititlere ait iki tane hüyük vardır.Bu iki hüyüğün arasından dere geçmektedir.Buyapılardan dolayıda dere kale dere ismini almaktadır.Ayrıca köyde romalılardan kalma taşlar mevcuttur.Bu taşlarda haç vardır.Köyün isminin sincan olması Anadolunun bir çok yerinde bu isimle anılan köyler vardır.Sivas Divriği sincan köyü.Hatay sincan köyü.Ankara Sincan.Afyon sincanlı vb.Köyün kurucuları Sivas Uzun yayladan gelip buraya yerleşen Türkmenlerdir.Uzunoğulları sülalesi diye bilinirler.Uzunoğullarının bu günkü soy isimleri ise ünvermişdir.Alparslan Han'ın Malazgirt zaferiyle Anadoluya ilk gelen Türkmenlerdendirler.


Coğrafya

Çorum iline 71 km, Alaca ilçesine 20 km uzaklıktadır.Kırım özü ve kale dere,çete özü önemli su kaynaklarındandır.Çete özü deresinde DSİ ce yapılan bir gölet bulunmaktadır.


Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1926
favori
like
share