doğla köyü bilgileri - doğla köyü tanıtım - doğla köyü resimleri

Doğla, Çorum ilinin Mecitözü ilçesine bağlı bir köydür.Çevresin çayköy,buğse,emirbağ ve söğütönü köyü gibi köyler bulunmaktadır.


Tarihi

Köyün adı, 1754 yıllarda Osmanlı zamanından gelmektedir. Önceleri dağlamak fiilinden gelen dağla ismi kullanılmaya başlamış bu zamanla yerini doğla ismine bırakmıştır. ÇORUM, MECİTÖZÜ DOGLALILAR YARDIMLAŞMA, DAYANIŞMA DERNEĞİ İZMİR KARŞIYAKA'DA KURULMUŞTUR. bilgi için
Kültür
Köyü gelenek ve göreneklerine bağlılığı hala devam etmektedir.
Coğrafya

Çorum iline 53 km, Mecitözü ilçesine 22 km uzaklıktadır.
İklim
Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 900
2000 872
1997 801


Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır, köy gençleri büyük şehirlere inşaat ve diğer işlerde çalışmak üzere olarak göç etmektedirler.Köy nufusunun büyük kısmını yaşlılar oluşturmaktadır.


Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - Ahmet Yıldırım
1999 - Mustafa Kaya
1994 - Hasan Yıldırım
1989 - Yılmaz Kırcalı
1984 - Mustafa Aydoğdu
1978 - Mustafa Aydoğdu
1965-1973Hüseyin Uysal

KÖYÜN ALT YAPI BİLĞİLERİ

Köyde ilk ögretim okulu vardır. Çevre köylerden de öğrenci gelmektedir. Köyde evlerde su tesisatı olup yolda kanalizasyon şu an itibariyle mevcut değildir. Köy yolu caminin yanına kadar asfaltlıdır . Cami ve gasilhanesi vardır.saglık ocagı ve saglık görevlisi vardır..köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz

Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 1946
favori
like
share