Kan şekerini düşürerek diyabete şifa veren lahana; mide, onikiparmak bağırsağı ülseri ile yanma ve ağrılarına, özellikle de aknelere karşı iyileştirici özellik taşıyor.
İyileştirici özellikleri eski çağlardan beri bilinenen lahananın bu özelliği ancak 1950 sonrasında yapılan bilimsel araştırmalarla kanıtlanabilmiştir. Kan şekerini düşürdüğüne inanılan lahananın mide ve onikiparmak bağırsağı ülseri tedavisinde çok etkili olduğu, bilimsel deneylerle kanıtlanmıştır. Bu tedavi, 4-5 hafta boyunca lahana özsuyu içilerek yapılır. Mide yanması ve mide ağrıları da bu tedavi sayesinde kısa sürede sona erer. Lahana özsuyu ender de olsa bazı bünyelerde şişkinlik, yani gaz oluşturabilir.
Bir bardak rezene-frenk kimyonu çayı içmek bu rahatsızlığı sona erdirecektir. Lahananın şifası, içerdiği U vitamini olarak datanımlanan etken madde sayesinde gerçekleşiyor. Tüm yeşil bitkilerde de bulunan bu etken madde, yalnızca lahanada etkenliğinin doruğuna ulaşmış durumda bulunuyor. 4-5 hafta sürmesi gereken bu kürde, çiğ lahananın taze sıkılmış özsuyunun kullanılması gerekiyor. Lahananın başlıca etken maddelerinden biri laktik asittir. Bağırsaklardaki yararlı bakterilere sağlıklı bir yaşam ortamı hazırlanmasında bu maddenin çok önemli işlevleri vardır.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 556
favori
like
share
masarac Tarih: 23.12.2005 06:51
Midesi rahatsız olan bir akrabam var.Bunu aynen kendisine aktaracağım
Paylaştığınız için teşekkürler
casper Tarih: 08.12.2005 15:31
bilmiyordum teşekkürler

Yanlızca lahana hakkında ki bilgilerim,antioksidan özelliği olduğu.Vücudu zehirli maddelerden temizlediği ve yağı erittiği
liamsi Tarih: 07.12.2005 11:48
teşekkürler.