Meme kanseri veya karın bölgesi kanserleri sonrası ya da doğuştan lenf sistemindeki...
Meme kanseri veya karın bölgesi kanserleri sonrası ya da doğuştan lenf sistemindeki yetersizlik nedeniyle ortaya çıkan kol ve bacaklardaki şişmeler, "kompleks fiziksel terapi" ile tedavi edilebiliyor.
Lenfödem adı verilen bu problemin hiç de azımsanmayacak boyutta rastlandığına dikkat çeken Dr. Vildan Çerçi, "Meme kanseri olan hastaların yüzde 10-20'sinde de bu problem ortaya çıkıyor. Daha çok kanser tedavisi sonrası ya da travma sonrası görülen lenf ödem, tedavi edilmediğinde hayatı felç ediyor" dedi.

Eğer kanser tedavisi sonrası değilse, lenfödem tanısının zor konduğuna da dikkat çeken Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi Direktörü Dr. Vildan Çerçi, "Lenfödem; lenf kanallarının veya lenf düğümlerinin zarar görmesi veya yetersizliği nedeniyle lenfatik sıvının hücreler arası dokuda birikmesidir. Kollarda, bacaklarda, arasıra da gövde de şişmelere neden olur. Dokular arasında biriken bu sıvı proteinden zengindir ve tedavisiz kalan vakalarda şişmeye bağlı doku oksijenlenmesi azalır ve enfeksiyon gelişme riski artar" diye konuştu.

Dr. Çerçi, konuyla ilgili şu bilgileri verdi: "Tüm lenfödem problemi yaşayan hastaların yarısı meme kanseri nedeniyle ameliyat olmuş veya radyoterapi görmüş hastalardır. Her yıl 200.000 yeni meme kanseri vakası eklenmektedir. Tedavi gören meme kanseri hastalarının %10-20'sinde lenfödem gelişmektedir. Lenfödem operasyondan sonraki 1-10 yıl içinde ortaya çıkabilir. Lenfödemli hastalar giderek artan kol veya bacak şişmesi nedeniyle önceleri ağırlık hissi, ağrı yanma, hareket kaybından şikayetçi olurlar. Daha sonra doku dolaşımının bozulmasına bağlı daha ciddi problemler ortaya çıkar."

Giysi, bilezik, saat, yüzük, ayakkabı, çorap gibi eşyaların dar gelmesi ya da iz bırakması halinde, deride gerginlik, kol ve bacaklarda dolgunluk hissi gibi belirtiler ortaya çıktığında mutlaka uzman bir doktora başvurulması gerekliliğini hatırlatan Dr. Çerçi, tedavi ile ilgili şunları söyledi: "Bacaklarda meydana gelen şişmeler değişik hastalıklardan kaynaklanabilir. Yapılan tetkikler sonucunda sadece lenfödem tanısı konan hastalar genellikle tedavisiz kalmaktadırlar. Hastalara bu problemin tedavisi olmadığı söylenerek, umutsuzluğa neden olunmaktadır. Aslında tüm dünyada uygulanan "Kompleks Fiziksel Terapi" yöntemi ile bu hastalarda oldukça hızlı ve başarılı sonuçlar alınmaktadır. Bu tedavi:

-Özel lenf drenaj masajı uygulanarak yapılır. Mutlaka bu konuda eğitimli terapistler tarafında yapılmalıdır. Bu masaj yaklaşık 1 saat sürer ve haftada 5 kez tekrarlanır.

-Lenfödem için özel üretilmiş, ayrı özellikte 3 kat bandajlama yapılır.

-Lenfödem için özel dizayn edilmiş egzersizler, hasta ile birlikte uygulanır.

-Hasta eğitimi verilir.

-Tedavi 2 - 4 hafta veya daha uzun sürebilir. İyi bir tedavi ile ödem 7-10 günde kontrol altına alınır.

-Hasta, şişen kolu veya bacağı normal ölçülere indikten sonra kol için veya bacak için uygun lenfödem özel giysisi giymeye devam etmelidir. Egzersizleri uygulamalı ve cilt bakımına çok dikkat etmelidir.

Lenfödemli bir hasta nelere dikkat etmelidir?

-Lenfödemli kol veya bacak, çok temiz tutulmalıdır. İç çamaşırları ve kompresyon giyisileri üretici firmanın talimatlarına göre yıkanmalıdır.

-Herhangi bir travmadan kaçınılmalıdır. Güneş yanığı, tırnak veya nasır kesme, darbelerden muhakkak kaçının.

-Sıcak havalarda problemli kol ya da bacağınızı serin tutun, sıcak suyla yıkanmayın.

-Ağır yükler taşımayın

-Enfeksiyonlara, mantar gibi cilt hastalıklarına karşı dikkatli olun.

-Cildin esnekliğini ve nemini koruyun.

-Sıkmayan giyisiler giyin. Sıkan takılar takmayın.

-Dengeli bir diyet uygulayın.

-Aşırı stress altındaysanız, gevşeme tekniklerini öğrenin.

-Ödeminiz varsa; çok dikkatli olmak zorundasınız. Kompresyon giyisileri gece dahil tüm gün giymelisiniz. Şişliklerinizi en az ayda bir kez ölçtürmelisiniz. Yardıma veya yeni bir giysiye ihtiyacınız olabilir.

-Terapistiniz tarafından verilen ve öğretilen egzersizleri ihmal etmeyin.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 6513
favori
like
share
casper Tarih: 08.12.2005 21:50
teşekkürler :70:
eBRuLy Tarih: 08.12.2005 21:45
faydali bilgilerin icin cok tesekkürler dell_307
FadiK Tarih: 08.12.2005 18:46
ellerine saglik dell_307 cok tesekkürler
CADIKIZ Tarih: 08.12.2005 13:59
emeklerine saglik kardesim