Ağız sağlığında en önemli noktalardan biri olan diş sağlığına özen göstermenin başlıca önemini vurgulayan Diş Hekimi Obuz, diş renginden memnun olmayan insanlara estetik amaçla yapılan diş beyazlatma uygulamasının, hatalı yapılması sonucu diş etlerinde çekilme ve alt çene dişlerinde sıcak soğuk hassasiyeti gibi yan etkilerin meydana gelebileceğini söyledi.
Piyasada rastgele diş beyazlatma ürünlerinin satıldığını ve diş beyazlatmanın hekim tarafından yapılması gerektiğini belirten Obuz, "Bu basit bir uygulama değildir. Piyasada beyazlatma ürünlerinin kontrolsüzce satılması yanlıştır. Dişini beyazlatmak isteyen kişi mutlaka bir diş hekimine başvurmalıdır. Aksi takdirde dişteki mine dokusunun erimesi gibi büyük risklerle karşılaşılabilir" dedi.

Diş beyazlatma uygulaması yapılacak hastanın ağzının sağlıklı olması gerektiğini söyleyen Dr. Obuz, dişeti çekilmesi ve çürüğü olan ağızlara bu uygulamanın ancak ağızdaki kusurlar tedavi edildikten sonra yapılabileceğini kaydetti. Diş beyazlatma tedavisinde sigara, çay, kahve gibi içeceklerin alınmaması gerektiğini vurgulayan Dr. Obuz, "Bu uygulamanın sigara içen ve daha sonrada bırakmayacak insanlara yapılması anlamsızdır. Hele tedavi süreci boyunca hasta kesinlikle sigara içmemelidir. Sigara renklenmeye yol açar ve ağız mukozasındaki zararlı etkileri arttıracağı için kanserojen riski taşır. Ayrıca uygulamadan sonra sigarayı bırakmayan kimselerde diş en fazla 3 yıl sonra eski rengine geri döner, bu nedenle diş problemi olan insanların düzenli bir şekilde mutlaka diş hekimine başvurmaları gerekir" şeklinde konuştu.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 425
favori
like
share
MyNiceWorld Tarih: 28.12.2005 01:52
EMEKLERİNE SAĞLIK PAYLAŞIM İÇİN TEŞEKKÜRLER HERKESE
SAĞLIKLI GÜNLER DİLERİM
:cubuk:
masarac Tarih: 23.12.2005 06:47
teşekkür ederim.Sağolun
casper Tarih: 08.12.2005 15:44
bilgilerin için teşekkürler