Sanılanın aksine sıcak ya da soğuk havanın neden olmadığı romatizma kilolu kişilerde daha fazla ağrıya neden oluyor
Eklemlerde ağrı, şişlik ve sıcaklık ile kendini gösteren hastalık tedavi edilmediğinde ciddi rahatsızlıklara yol açabiliyor. Memorial Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi'nden Uzm. Dr. Rıza Nejat romatizma hastalığı ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi: 'Romatizma hareket sisteminde görülen, kemik, kas ve eklemleri kapsayan hastalık grubuna verilen addır. Genelde romatizmada bir veya birkaç eklemin farklı veya eş zamanlı tutulumu söz konusudur. Hangi eklemlerin tutulma şekli, süresi, simetrisi ve laboratuar değerleri göz önünde tutularak romatizmal hastalığın tanısı konulur.'

HER YAŞTA GÖRÜLEBİLİR
Uzm.Dr. Rıza Nejat, savunma mekanizmasındaki bozuklukların romatizmaya neden olduğunu söyledi. 'Savunma sistemi vücudunu yabancı maddelere karşı korur ancak romatizma hastalığı sırasında dokuyu tanıyamaz ve insanın kendi dokularına karşı reaksiyon gösterir. Normalde sağlıklı yaşam için gerekli olan bağışıklık sistemi, dokuları bakteri ve virüslerden koruyacağı yerde kendi eklem yapısını bakteriye benzeterek ekleme saldırır ve bunun sonucunda eklemde ödem (iltihap) ve ağrı oluşmasına neden olur. Genelde romatizmal hastalıklar savunma sistemi bozukluğuyla birlikte görülür, ancak halk arasında kireçlenme olarak bilinen 'artroz'da eklem kıkırdağının hastalık, darbe veya aşınma sonucu bozulmasıyla meydana gelir. Eklemlerde yük dağılımı bozulduğu zaman ağrı oluşur.

SOĞUKLA İLGİSİ VAR MI?
Yumuşak doku romatizması daha çok kaslarda ağrı ve sertlik şeklinde görülür, daha çok kişinin duruş bozukluğu stres durumu depresyonla ilişkilidir.
Sanılanın aksine romatizmanın nem veya soğukla bir ilişkisi ispatlanmamıştır.
Ancak bozuk olan iltihaplı eklemler havadaki iyon değişimine kolay adapte olamazlar bu yüzden nemli havalarda ağrılarda artma görülür. Romatizmanın beslenme veya kiloyla da bir ilişkisi yoktur. Ancak diz, kalça gibi yük taşıyan eklemler kilolu kişilerde zorlanır, ağrıya neden olur.

TEDAVİ YÖNTEMLERİ
Uzm.Dr. Nejat romatizmanın tedavi sürecini şöyle anlattı:' Birçok romatizma çeşidi olduğu için tedavi; romatizmanın türüne, tutulan eklemin şiddetine, diğer organların durumuna göre yapılır. Romatizma, ağrı kesiciler, iltihabı azaltan ilaçlar ve savunma mekanizmasını güçlendiren ilaçlar ile tedavi edilir.

FİZİK TEDAVİ
Hastanın eklemlerinin iltihap durumuna göre çeşitli fizik tedavi programları verilir. Elektroterapi ve egzersiz tedavide büyük önem taşır. Hastaya evde yapacağı egzersizler öğretilir. Egzersizler, kasların gücünü korumasını ve esnekliğini sağlar.

KİLO VERİLMELİ
Romatizmanın ilerlemiş hallerinde şekil bozuklukları için cerrahi müdahaleye gereksinim duyulabilir. Gut hastalığında olduğu gibi kandaki ürik asit seviyesini düşürmek amacıyla hastaya diyet uzmanı tarafından diyet verilebilir.Veya aşırı kilolu olan hastalarda diz gibi yük taşıyan eklemler üzerinden yükü azaltmak amacıyla zayıflama diyeti verilebilir.'

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 2184
favori
like
share
doktoruydu Tarih: 10.01.2006 22:41
teşekkürler

refik Tarih: 09.01.2006 12:50
paylaşımlarınız için teşekkürler kardeşim elinize sağlık
liamsi Tarih: 08.01.2006 23:50
Ellerine,yüreğine sağlık.
MyNiceWorld Tarih: 28.12.2005 06:12
EMEKLERİNE SAĞLIK PAYLAŞIM İÇİN TEŞEKKÜRLER
HERKESE SAĞLIKLI GÜNLER DİLERİM
:cubuk:
masarac Tarih: 23.12.2005 02:30
ellerinize emeklerinize sağlık.Teşekkürler
liamsi Tarih: 10.12.2005 00:26
Bilgilerin için sağol.
SU-PERISI Tarih: 08.12.2005 16:35
faydalı bilgilerin için teşekkürler