Yüzünüz kadar tüm bedeniniz de düzenli bakım ister. Kadife yumuşaklığında bir cilde sahip olmak için neler yapmanız gerektiğini yeterince biliyor musunuz?

Hemen tüm kadınlar, öncelikle yüz güzelliğini ön plana çıkarmayı tercih ediyor. Bu nedenle yüz bakımı için, vücut veya saç bakımlarına oranla biraz daha zaman ayırıyorlar. Yüz bakımının ilk adımı, cilt temizliğiyle başlıyor. İster makyajlı olun, ister makyajsız, cildinizi düzenli olarak her gün temizlemeniz gerekiyor. Bunun için sabahları kalktıktan sonra rutin yüz temizliğinize başlayabilirsiniz. Cildi arındırma metodları arasında, peeling ve yüz maskeleri de yer alıyor. Ancak bunları ihtiyacınıza göre haftada bir kez uygulamanız, uygulamadan önce bunların cildinize uygun olup olmadığını uzmanlara danışarak tespit etmeniz öneriliyor.

20-40 yaş arası
Günümüzde kadınların ortalama yüzde 20-30'u ayda bir kez derinlemesine yüz temizliği için bir ürün kullanıyor. Çoğu kadın da cildinin çok hassas olduğundan şikayet ediyor. Özellikle 20-40 yaşlar arasındaki kadınlar, ciltlerinin gerilmesinden, yanmasından, kaşınmasından ve batmasından şikayet ediyor. Bu durum da, kızarıklık, kırışıklık, pul pul dökülme gibi belirtiler ortaya çıkabiliyor. Bunun çeşitli sebepleri var. Örneğin; Hava kirliliği, mevsimsel değişiklikler, makyaj, günlük stres, cildin yüzeyinde kir ve yağ birikimlerine neden oluyor. Bu birikim de, gözenekleri kapatarak sivilcelerin ve siyah noktaların oluşmasına yol açıyor. Bununla birlikte ölü hücreler de cildin bu üst katmanında toplanarak, sağlıksız ve mat bir görünüme yol açıyor.

Zararlı faktörler
Cildin koruyucu mekanizması zayıfladığı zaman, zararlı faktörler daha kolay deriden içeriye girebiliyor. Buna bağlı olarak ciltte hızlı nem kayıpları ve kurumalar meydana geliyor. Hassas ciltlerin temizliğine çok özen göstermek gerekiyor. Cildin toz, kir ve makyaj malzemelerinden düzensiz ya da özensiz olarak temizlenmesi ve alkol içeren ürünler kullanılması, cilt yüzeyini olumsuz etkiliyor. Bazı ciltlerde su teması bile çeşitli reaksiyonlara neden olabiliyor.

Kuru cilt tehlikesi
Hassas ciltler çeşitli çevresel faktörler olduğu kadar, ruhsal nedenlerden dolayı da kolaylıkla kuruyabiliyor. Böylelikle yüz bölgesinde erken yaşta kırışıklar görülmeye başlıyor. Özellikle de yağ bezleri içermeyen göz çevresi bu kırışıklardan daha fazla etkileniyor.

Temizleyerek başlayın
Bütün bu olumsuz faktörlerin önüne geçmek için, başta da belirttiğimiz gibi, düzenli olarak cildinizi temizlemek. Böylelikle ciltte biriken kirli tabaka ortadan kalkıyor. Cildinizi temizlemek için piyasada çeşitli ürünler bulabilirsiniz. Bu yöntemlerin çoğu, cildinizde değişik etkiler yaratabiliyor. Örneğin, sabun, losyon ya da köpükle yaptığınız günlük yüz temizliği, cildinizin yüzeyinde toplanan kiri temizliyor. Düzenli aralıklarla uygulayacağınız derinlemesine temizlik ise, ciltte biriken ölü hücreleri arındırıyor. Ancak, hangi temizleme yöntemini uygularsanız uygulayın, burada dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, cildin hassas yapısına zarar vermemektir.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 386
favori
like
share
SU-PERISI Tarih: 09.12.2005 20:26
paylaşımlarınız için teşekkürler ellerinize sağlık
Wish Tarih: 09.12.2005 14:09
bilgiler icin tskrler...

bence de cilt bakimi cok önemli...hele ki makyaj yapiliyorsa, temizlige özen gösterilmeli...yas ilerledikce bu gün ki yaptigimiz ihmalkarliklarin faturasini ödeyebiliriz...
eBRuLy Tarih: 08.12.2005 21:36
cilt sorunu cok kötü, dikkat edilmesi gerekiyor...

tesekkürler canim
casper Tarih: 08.12.2005 20:51
ya aslında ben cildimi çok seviyorum.ama o beni pek sevmiyor galiba,bütün bakımlarını çok düzenli yapmaya çalışıyorum.Özen gösteriyorum.Ancak istediğim sonucu alamıyorum. :16:
FadiK Tarih: 08.12.2005 18:35
dogru cadikiz yüz güzelligine verdigimiz degeri vicudumuz icinde göstermeliyz cok