Çorum ili köyleri - Pınarçay Köyü merkez - Pınarçay Köyü hakkında bilgiler - Pınarçay Köyü resimleri

İlçe: MERKEZ - İl: ÇORUM

Pınarçay, Çorum ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Köyün önceki adı Salguşa'dır. Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.

Rivayete göre köyün bulundugu yerde yaşayan yaşlı bir dedenin kafes kuşlarını alıp saldıgını köyün isminin sal kuşu dan salkuşa olarak değiştigi bazı arşivlerde geçmektedir. pınarçay ismi ise köy ismi değiştireleceği zaman ne olacağı düşünülürken tatlı suyun orta yolunda durmuşlar ve çeşmeyi göstererek bura pınar yanındaki çayı gösterip burasıda çay demişler neden köyün ismi pınarçay olmasın demişler ve köyün ismi pınarçay olmuş. ama insanlar bu köyü hala salguşa olarak biliyorlar.

Çorum merkezine 13 km uzaklıktadır. köy muhtarı mehmet keser

Köyün iklimi, İç Anadolu iklimi (Karasal iklim) etki alanı içerisindedir.

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Kadınlar bahçelerinde yetiştirdikleri madımak ile geçimlerini sağlarken erkekler hayvancılık,çiftçilik yada köy karşısındaki sanayide çalışarak para kazanıydrlar

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Köyünüze Ait Resim Ve Bilgileri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1209
favori
like
share