bizgili köyü bilgileri - bizgili köyü tanıtım - bizgili köyü resimleri

Bizgili, Gümüşhane ilinin Köse ilçesine bağlı bir köydür.


Tarihi
BİZGİLİ'nin OSMANLI TAPU-TAHRİR Defterlerinden 1516 yılından kalma 60 sayılı Vilâyet-i Erzincan Defteri'nde Bayburt Sancağı'na tabi" Kelkit" nahyesi'nde bulunduğu anlaşılmaktadır. Köyün adı hiç değişmemiştir.bununla beraber köyün sınırları içerisinde hasanşıh adındaki mevkii köyün eski yerleşim yeri olup ören yerlerinin kalıntıları hala mevcuttur.
Kültür

Diğer anadolu illerinde keşkek olarak bilinen yemek herse olarak adlandırılarak Düğün Yemeği olarak yapılır. Bir çok yemek adları değişiktir. Örneğin kayseri mantısı olarak bildiğimiz yemek köyde Hingel olarak adlandırılmakla birlikte yapımı biraz farklılıklar ihtiva etmektedir ve Özbek yemeği ile aynı adı taşımaktadır...! Özel günlerde köyde pişmaniye yapılıp yenmektedir.Kış mevsimlerinde 'konak odası'diye adlandırılan müstakil odalarda toplanıp eğlenceler düzenlenmektedir.Bu eğlencelerde tel helvası (pişmaniye)yapılır ve ortaoyunları oynanır.Köyün gençleri akşamlar gençler odası diye tabir ettikleri yerde toplanıp zaman geçirirler ve sohbetle beraber çeşitli eğlenceler düzenlerler
Coğrafya

Gümüşhane iline 67 km, Köse ilçesine 13 km uzaklıktadır. Geç kalınmış olsa bile köy halkının gayretleri ile dikilen ağaçlar bölge iklimini doğu anadolu ikliminden sıyırıp Karadeniz iklimine yaklaştırmayı başarmıştır. İstanbuldaki Bizgili derneği'nin senede 2-3 kere düzenlediği fidan dikme kampanyaları ile köyün etrafı çam ağaçları ile güzelleştirilmektedir.
İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 189
1997 166
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalı olmakla beraber daha önceden ekonomik nedenlerle buradan ayrılan halkın geri köye yatırımları başlamıştır. Artık köy bir mezra havasından çıkıp bağlı olduğu Gümüşhane ilinin en büyük ve gelişmiş köylerinden olma yolunda büyük adımlar atmıştır.
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 -Ayhan Demir
2004 - Cevat Demir
1999 - Alişan ŞAHİN
1994 - Adil DEMİR
1989 - Adil DEMİR
1984 - Adil DEMİR

Altyapı bilgileri
Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net

köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1156
favori
like
share