Bayat Çayköy Köyü - Çayköy Köyü Resimleri - Çayköy Köyü Hakkında - Çayköy Köyü Tanıtım

Çayköy, Çorum ilinin Bayat ilçesine bağlı bir köydür.

İlçe: BAYAT - İl: ÇORUM


Köy Muhtarı: AHMET ZEREN


Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon: 0 (364) 396 20 62

Cep Telefonu: 0 (537) 677 62 68


Demografik Bilgiler:

Nüfusu: 2000 - 445

1997 - 470

İle Uzaklığı: 71 km

İlçeye Uzaklığı: 18 km

Rakım: 735 m

Çayköy, 150 haneden oluşmaktadir. 2000 Yılı sayımına göre nüfusu 445' tir. İlçeye olan uzaklığı 18 km., İle uzaklığı 71 km. dir. Aşağı Köy ve Yukarı Köy adında iki parçadan oluşur. Aşağı Köy denilen yerleşim yerinin düz ovada kalan kısmı eski yerleşimdir. Yamaçlarda bulunan kısmı ise 1969 yılında sel felaketi sebebiyle bahçeler dediğimiz kısımdan yamaca taşınmıştır. Aşağı Köy'de yüzyılın en eski camisi bulunmaktadır. Köy büyüklerinin verdiği bilgilere göre, bir Arap hocanın Kızılırmak kenarında bulunan Suyılan veya Saray köylerinden gelerek buraya yerleştiği söylenir. Bu hocanın üç kardeş olduğu da söylenir. Bunların mezarları halen köyün girisinde eski cami bahçesinde mevcuttur.

Eski cami köyün girişindedir. 1800'e tarihlenmektedir. Halen ayakta durmakta ama harap bir şekildedir. Minaresi yıkılmış, kullanılmamaktadır. Aşağı Köy'e yeni cami yapılmıştır. İki adet çeşme bulunmaktadır. Çeşmeler doğal kaynak suyudur. Hasan gölü mevkii denilen yerden gelmektedir. Su şebekesi ve kanalizasyon mevcuttur. Aşaği Köy'de bir İlkokul, Hamam, Saglik Ocagı, dügün salonu ve boğa besleme yeri bulunmaktadir. Köyün eski yerlesimi hakkında kesin bir bilgi bulunmamaktadir. Yukarı Köy ise hasan gölünün eteğine yerleşmiştir. 1964 yılındaki sel felaketinde tamamı Aşağı Köy'den parçalanarak 1969'da yeni yerleşim yerine yerleşmiştir. Evler devlet tarafından yapılmıştır. Taş evlerden ibarettir. Bir camisi, çesmesi bulunmaktadır. Köy halkı tarımcılıkla uğraşmaktadır.

Tarihi

Köyün adının köyün ortasından akan çaydan aldığı tahminimizdir ancak bugünki küçükgöl mevkisindeki duvar kalıntıları ve mezarlıklardanda anlaşılacağı gibi ilk yerleşimin bu mevkide olduğu bağ bahçe ve tarlalara uzak olması ve rivayete göre eşekarısı istilası nedeniyle bu günki bahçelerin ve bağların bulunduğu çayın kenarına yerleştikleri söylenir.


Kültür

Meşhur yemekleri tarhana çorbası,keşkek,iskilip dolması,madımak,,ve düğün çorbası'dır. Gelenek ve Görenekler: Evlenecek genç kalmadığı için kız isteme geleneğide kalmamıştır.


Coğrafya

Çorum iline 71 km, Bayat ilçesine 18 km uzaklıktadır.


İklim

Köyün iklimi,İçanadolu ve karasal iklim etkisinde olduğu söylensede, köy konum itibari ile tam bir geçiş bölgesindedir. Kuzeyi meşelik, yaklaşık 10 km sonra ise yükselerek ilerleyen bir dağ silsilesi ve çam ve diğer bitki örtüsü ile bezenmiştir. Bu nedenle hem karasal iklim hem de yer yer karadeniz iklimi görülebilmektedir.Bu nedenle Bayat ilçesine gittiğinizde bir köy araştırması yapsanız, en güzel köyük çayköy olduğunu söyleyeceklerdir size...Ayrıca köyün yamacındaki ağaçsız,boz,tarım yapılamayan tepede ağaçlandırma çalışmaları başlatılmış olup, başarılıyla tamamlandığında muhteşem bir güzellik oluşacaktır...


Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 445
1997 470


Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Ekonomik olmamakla birlikte köyün üst tarafında bulunan Hasan Gölü manzarası, mesire yeri olması, bahçelerin sulanması gibi faydalarının yanında köyün balık ihtiyacını da karşılamaktaydı son yıllara kadar.


Altyapı bilgileri

kanalizasyon şebekesi ve sabit telefon vardır.ilkögretim okulu vardır.

Köyünüze Ait bilgi ve Resimleri Bu konu altında paylaşabilirsiniz

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1388
favori
like
share