Birçok insanın hayatının bir döneminde yaşadığı sivilce problemi özellikle gençlerin korkulu rüyası. Sivilce adıyla bilinen akneyi en çok 14-20 yaş arasındaki gençler yaşıyor.

Bu dönemde sivilce sorununu hormonel dengelerin değişmesinin yanı sıra başka faktörler de artırabiliyor. Bu sebeplerin başında da gençlerin severek tükettiği kafeinli içecekler geliyor. Deri hastalıkları uzmanı doktor Ahmet Günay, kolalı içecekler ve kahvenin akneyi artırıcı özellikleri olduğunu vurguluyor. Günay, Gençlerin bu yıllarda en rahatsız oldukları konu yüzlerinde çıkan sivilcelerdir. Fakat birçok genç kafeinli içeceklerin olumsuz bir etkisi olduğunu dahi bilmiyor. dedi. Beslenmenin sivilcelerin iyileştirilmesinde dışarıdan yapılan tedaviler kadar önemli olduğunu belirten Günay, stresin de akne oluşumunu tetiklediğini kaydetti. Akne tedavisinde en çok karşılaştıkları problemin kişinin sivilceyi sıkması veya tırnaklaması olduğunu söyleyen Günay, Sıkma sonucunda enfeksiyon yayılabilir. Özellikle iltihap derinde ise, onu çıkarmak için kuvvetle bastırmak yağın daha derine kaçmasına sebep olur. dedi. Bu sıkma sonucunda ciltte yara izi kalabileceğini belirten Günay, çok dikkatli olunması gerektiğini söyledi. Ciltte kuruluk oluşturmamak şartıyla sık sık yıkanmasının önemine temas eden Günay, temiz olan deride akne oluşumunun az olduğunu ifade etti. Sivilcenin bir sağlık problemi olduğunu belirten Günay şöyle konuştu: Aileler nasıl olsa geçer düşüncesiyle çocukları doktora götürmüyor. Oysa akne problemi asla göz ardı edilmeyerek mutlaka tedavi edilmeli. Nergihan Çelen, İstanbul

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 636
favori
like
share
hOney Tarih: 23.12.2005 16:51
Bende icmiyorum aslinda ama bu ara tutturdum bi nescafeye
ve ondanmidir bilmiyorum ama sivilcelenmeye basladim..
Simdi okudumya daha icersem nolmiim.. :89:

Bilgiler icin tesekkürler..
casper Tarih: 11.12.2005 10:55
artık ben pek fazla kafeinli içecek tüketmiyor.Çünkü gerçekten vücudumuz üzernde pekçok olumsuz etkisi var.teşekkürler hatırlattığın için. :70:
SU-PERISI Tarih: 10.12.2005 23:23
paylaşımlar için teşekkürler ellerinize sağlık cadikizicim
FadiK Tarih: 10.12.2005 17:42
ellerine saglik cadikizcim tesekkürler
eBRuLy Tarih: 09.12.2005 23:35
sagol bilgilerin icin canim