Belirtilerden biri de bir ve ya birkaç eklemde ağrı

Eklemlerde ağrı, şişlik ve sıcaklık ile kendini gösteren romatizma, ciddi rahatsızlıklara yol açabiliyor.

Savunma mekanizmasındaki bozuklukların yol açtığı romatizma her yaşta görülebiliyor.

Sıcak ya da soğuk havanın neden olmadığı romatizma kilolu kişilerde daha fazla ağrıya yol açıyor.

Memorial Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi'nden Uzm. Dr. Rıza Nejat romatizma hastalığı ve tedavi yöntemlerini anlattı:

"Romatizma hareket sisteminde görülen, kemik, kas ve eklemleri kapsayan hastalık grubuna verilen addır. Genelde romatizmada bir veya birkaç eklemin farklı veya eş zamanlı tutulumu söz konusudur.

Hangi eklemlerin tutulma şekli, süresi, simetrisi ve laboratuar değerleri göz önünde tutularak romatizmal hastalığın tanısını konulur."

Her yaş grubu yakalanabilir

Romatizmal hastalıkların vücudun savunma mekanizmasıyla ilgili olduğunu belirten Uzm.Dr. Rıza Nejat, savunma mekanizmasındaki bozuklukların romatizmaya neden olduğunu da anlattı:

"Savunma sistemi vücudunu yabancı maddelere karşı korur ancak romatizma hastalığı sırasında dokuyu tanıyamaz ve insanın kendi dokularına karşı reaksiyon gösterir.

Normalde sağlıklı yaşam için gerekli olan bağışıklık sistemi, dokuları bakteri ve virüslerden koruyacağı yerde kendi eklem yapısını bakteriye benzeterek ekleme saldırır ve bunun sonucunda eklemde iltihap ve ağrı oluşmasına neden olur.

Genelde romatizmal hastalıklar savunma sistemi bozukluğuyla birlikte görülür, ancak halk arasında kireçlenme olarak bilinen 'artroz'da eklem kıkırdağının hastalık, darbe veya aşınma sonucu bozulmasıyla meydana gelir. Eklemlerde yük dağılımı bozulduğu zaman ağrı oluşur.

Yumuşak doku romatizmasında ise bağışıklık sistemi bozulmaz ve eklem tutulumu yoktur. Yumuşak doku romatizması daha çok kaslarda ağrı ve sertlik şeklinde görülür, daha çok kişinin duruş bozukluğu stres durumu depresyonla ilişkilidir.

Sanılanın aksine romatizmanın nem veya soğukla bir ilişkisi ispatlanmamıştır.
Ancak bozuk olan iltihaplı eklemler havadaki iyon değişimine kolay adapte olamazlar bu yüzden nemli havalarda ağrılarda artma görülür.

Romatizmanın beslenme veya kiloyla da bir ilişkisi yoktur. Sadece diz, kalça gibi yük taşıyan eklemler kilolu kişilerde zorlanır ve ağrıya neden olur ayrıca normal insanlarda aşırı kilo uzun vadede diz ve kalçada kireçlenmeye neden olur."

Romatizmanın belirtileri:

Bir ya da birkaç eklemde ağrı, şişlik veya ısı artışı
Sırt, bel ve kalçada ağrı
Vücut hareketlerinde zorlanma (Örneğin öne doğru eğilme, başını çevirme)
Sabah yataktan kalkarken tutukluk hissedilmesi

Tedavi yöntemleri:

Uzm.Dr. Nejat, birçok çeşidi olduğu için tedavinin romatizmanın türü, tutulan eklemin şiddeti, diğer organların durumu ve laboratuar bulgularına göre yapıldığını söyledi.
Romatizmanın ağrı kesiciler, iltihabı azaltan ilaçlar ve savunma mekanizmasını güçlendiren ilaçlar ile tedavi edildiğine de değinen Nejat, "hastanın eklemlerinin iltihap durumuna göre çeşitli fizik tedavi programları verilir" dedi.

Uzm.Dr. Nejat, elektroterapi ve egzersizin de tedavide büyük önem taşıdığını anlattı:

"Hastaya evde yapacağı egzersizler öğretilir. Egzersizler, kasların gücünü korumasını ve esnekliğini sağlar. Romatizmanın ilerlemiş hallerinde şekil bozuklukları veya eklem hareket kabiliyetinin aşırı azaldığı durumlarda protez takılması için cerrahi müdahaleye gereksinim duyulabilir.

Gut hastalığında olduğu gibi kandaki ürik asit seviyesini düşürmek amacıyla hastaya diyet uzmanı tarafından diyet verilebilir. Veya aşırı kilolu olan hastalarda diz gibi yük taşıyan eklemler üzerinden yükü azaltmak amacıyla zayıflama diyeti verilebilir."

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 680
favori
like
share
doktoruydu Tarih: 02.02.2006 14:26
teşekkürler


eline sağlık


[span=royalblue] [/span]
MyNiceWorld Tarih: 28.12.2005 04:51
EMEKLERİNE SAĞLIK PAYLAŞIM İÇİN TEŞEKKÜRLER
HERKESE SAĞLIKLI GÜNLER DİLERİM
:cubuk:
masarac Tarih: 23.12.2005 01:10
paylaşımınız için teşekkür ederim.Ellerinize sağlık
casper Tarih: 18.12.2005 17:25
paylaşmınız içi teşekkürler
PALADAYI Tarih: 18.12.2005 10:47
ALLAH razı olsun lemyezel kardeşim ellerine yüreğine sağlık
CADIKIZ Tarih: 17.12.2005 21:20
paylaşım için teşekkürler
DİDEM Tarih: 17.12.2005 19:00
paylaşımın için teşekkürler
SU-PERISI Tarih: 17.12.2005 13:30
paylaşım için teşekkürler ellerine kollarına sağlık kardeşim. güzel bilgilerin için
liamsi Tarih: 09.12.2005 23:49
Tşk.