Gürpınar Köyü Of - Of Gürpınar Beldesi - Gürpınar Köyü Hakkında - Gürpınar Köyü Resimleri[mrb61]1972 yılında Belediye ünvanı alan Gürpınar Beldesi, bugün resmi olarak 3678 nüfusa sahip. Ancak tüm Karadeniz Bölgesinde olduğu gibi Gürpınar Beldesi de kış aylarında göç veren beldelerimizden biri.2007 yılında yapılacak olan adrese dayalı nüfus sayımı neticesinde bir çok beldemizin resmi rakamlardaki nüfusu yeniden tespit edilecek. Ve yerleşik nüfusa göre yeni nüfus bilgileri oluşmuş olacak. Bu durumda bir çok belediyemiz, nüfus ve ödenek sıkıntısı yaşayacağını hesap ederek şimdiden çalışmalara başladı.

Taşhanpazarı ile birleşip belediye merkezinin Taşhanpazarı'nda oluşturulması gibi halk arasında dolaşan bir fikirlerinin olmadığını belirten Gürpınar Belediye Başkanı Ömer İMAMOĞLU; ''Kurtuluş ve Meyvalı köyleri sınırımıza bitişik komşu köylerimizdi. Belediyemizin hizmetlerinden daha iyi yararlanabilmek için her iki köy muhtarlığımız gerekli imzaları toplayarak belediyemize katılmak için gerekli resmi işlemleri hallederek, bizlere müracaat ettiler. Yapılan referandum sonucu her iki köy halkı da birleşmeye EVET diyerek, Gürpınar Belediyemize katılmayı kabul etmişlerdir'' dedi.

Kış mevsimi yerleşik nüfusu yaklaşık olarak 1500 civarında olan Gürpınar Belediyesi, 350 nüfuslu Meyvalı ve 200 nüfuslu Kurtuluş köyünün de katılmasıyla şimdilik 2000 barajını aşıyor.

Türkiye genelinde 343 belediyenin 2009 yerel seçimlerine katılmayıp kapatılmasına karar verilmişti. Ancak bu kararı uygulama yetkisi İçişleri Bakanlığına bırakılmıştı.

Bu 343 belediye listesinde ilçemiz Belde Belediyesi bulunmamakta. Ancak 5000 nüfusun altındaki belediyelerin de birleştirilerek merkezi ve güçlü belediyeler oluşturulması gibi bir projenin çalışmalarının yapıldığı duyumları, belediyelerimizi hazırlıklı olmaya sevkediyor.

Öte yandan Taşhan köyü ve Erenköy'de de Cumapazarı Belediyesine katılıp - katılmamak için 14 Ocak 2007 Pazar günü Halk oylaması yapılacak.[/mrb61]
Of Gürpınar Köyü hakkında biligileri bizimle bu konu altında paylaşabilirsiniz

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1434
favori
like
share