Beyinde 22 milyar tane hücre bulunuyor

Kalp krizi anında beyin, dakikada 1.9 milyon hücresini kaybediyor. Kriz sırasında oksijen alamayan beyin bir saatte 3.6 yıl yaşlanıyor.

ABD'deki California Üniversitesi'nde yapılan araştırmaya katılan Dr. Jeffrey L. Saver, müdahale ve tedavide gecikmenin, kalp krizinin beyinde sebep olduğu hasarı daha kötüleştirdiğini ifade etti.

Saver, yakın tarihe kadar kalp krizi sırasında kan pompalanması durduğu için beyinde her dakika ne kadar hücrenin öldüğünün tespit edilemediğine işaret etti.

Saver, daha önceki araştırmalardan elde edilen veriler ve geliştirilen 'nöroimaging' tekniğinin, artık tipik bir kalp krizi sırasında ne kadar beyin hücresinin öldüğünü tespit etmeye imkan verdiğini de belirtti.


Asıl etki beyinde

Araştırma sonuçlarına göre, ortalama şiddetteki bir kalp krizi 54 mililitrelik bir beyin dokusunu etkiliyor ve 10 saat boyunca bu etki beyinde yayılıyor.

Bu sırada, krizin sürdüğü her dakika için 1.9 milyon beyin hücresi (nörün) ölüyor, bu da sinapsis denen 14 milyar sinir bağlantısının ve 12 kilometrelik sinir fiberinin kaybedilmesine yol açıyor.

Hızlı tedavi şart

Kalp krizinden en fazla etkilenen organ olan beyinde ortalama 22 milyar nöron bulunuyor ve uzmanlar, vakit geçtikçe kalp krizinin beyinde açtığı hasarın büyüdüğünü belirtiyor.

Uzmanlar, kalp krizi geçirmekte olan hastalara mümkün olan en hızlı şekilde müdahale edilmesini ve derhal tedavisinin yapılmasının önemine dikkat çekiyor.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 917
favori
like
share
puslukurt Tarih: 12.12.2005 11:06
Paylaşım için teşekkürler..
SU-PERISI Tarih: 11.12.2005 18:45
paylaşımların için teşekkürler lemyezel kardeş