Şerife Bacı kimdir - Şerife Bacı resimleri - Şerife Bacı biyografisi


Şerife Bacı veya Şerife Kadın[1] (d. ????, Seydiler, Kastamonu[2] - ö. Aralık 1921[3]), Türk Kurtuluş Savaşı'nın halk kahramanlarından biridir.[3]

Şerife Bacı, Kurtuluş Savaşı'nda yaşlı kadın ve erkekler ile birlikte İnebolu'da bulunan cephaneleri Ankara'ya götürülmesinde çocuğu ve kağnısıyla yer alırken kış şartları nedeniyle Aralık 1921'de donarak öldü.[3] Seydiler Belediyesi, 1973 yılında[4] Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 50. yılında belediye binasının önüne rölyefini yaptırmış[3] ve ismi birçok kuruma verilmiştir.

İnebolu sahilinde bir parkın içinde 2001 yılında Türk Kara Kuvvetleri eski komutanı Aytaç Yalman tarafından Şehit Şerife Bacı Anıtı yaptırıldı.[5] Açılısı Atilla Ateş ve Aytaç Yalman birlikte yaptı.[5] Anıtın plaketinde "Bu anıt İstiklal Savaşı şehitlerinden Şerife Bacı'nın anısını Cumhuriyet çocuklarına anlatmak için Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Aytaç Yalman tarafından armağan edilmiştir. 4 Aralık 2001" yazılıdır. Şehit Şerife Bacı adı Kastamonu'da Seydiler'de, İnebolu'da Kurtuluş Savaşı'nın kadın kahramanlarını simgelemektedir.

Şehit Şerife Bacı Anıtı
İsminin verildiği kurumlar

* Şehit Şerife Bacı İlköğretim Okulu
* Şerife Bacı Öğretmen Evi
* Kastamonu Şerife Bacı Devlet Hastanesi
* Kastamonu Şerife Bacı Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi
* İstanbul Büyükşehir Şehit Şerife Bacı Lisesi

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 2634
favori
like
share