Memento (Akıl Defteri)

Leonard Shelby, pahalı takım elbiseler giyer, son model bir Jaguar kullanır; bunun yanında ucuz, tanınmamış motellerde konaklar ve odemelerini hep nakit parayla gerçekleştirir. Başarılı bir iş adami görüntüsündedir... Ancak Leonard'ın tek işi intikam almaktır; karısının ırzına gecip olduren adamın peşindedir. Şüpheleri polis tarafindan dikkate alınmayan Leonard'ın yaşamındaki tek mucadelesi, adalet arayışı uzerine kurulmuştur. Katili belirlemesinde ise buyuk bir zorlukla karşı karşıyadır. Leonard'ın nadir gorulen, tedavisi olmayan bir hafıza kaybı hastalığı vardır. "Kaza" oncesi olayları tüm ayrıntılarına kadar hatırlayabilen Leonard, 15 dahkika once ne oldugunu, ne yaptığını, nereye gittiğini ve neden gittiğini bilememektedir.

Eski bir sigorta muffettişi olan Leonard bu probleminin farkındadır. Üstelik bununla başa çıkacak disiplin ve motivasyona sahiptir; sevgili karısının son dakikalarının zalim anısı. Kaybettiğinin gölgesinde kalarak, yaşamını kart indekseri, fotoğtraflar, dosyalar, tablolar, dövmeler ve geçmişi hatırlamasını sağlayacak, tutku haline gelmiş alışkanlıklarla yeniden biçimlendirmiştir. Bunlar kendisine zaman ve yere ait yardımcı deliller sunarken, onu misyonuna da yaklaştırmaktadır. Mecburen Leonard, karakterlerini veya durustluklerini iyi kestiremediği halde tamamiyle problemi yuzunden başka insanlara da guvenmek zorundadır.

Leonard geçmişini bir dereceye kadar hatırlar. Ancak Leonard kendisi hakkındaki parçacıkları bir araya getirinceye kadar ne hale gelir? "Akıl defteri" bu psikolojik alanı sıra dışı bir film derlemesiyle, Leonard'ın biriktirdigi rastgele kanıtları yorumlamaya çalışan bir tarz sergilemektedir. Cinayet, açılış sahnelerinde geri alınarak gördüğümüz Leonard'ınöyküsünün son aşamasıdır. Öğrendiğimiz şeyler daha önceki zamana, bize gosterilenin birkaç dakika öncesine ait. Leonard'ın öyküsü ilerlediğinde ise olayların anlamı değişir. Muttefikler, düşmanlar, kurbanlar, cellatlar, bir renk cümbüşü içinde seyreder adeta. Leonar'ın öyküsü kimi sahnelerde renkli, kimi sahnelerde siyah beyaz olarak aktarılır. Tek başına geçmişinin yapboz bulmacasını bir araya getirirken, Leonard'ın yaşamı bir motel odasında siyah beyaz görüntülerle gösterilir. Daha sonra Leonard, Natalie ve Teddy gibi belirsiz karakterlerin bulunduğu, anlaşılmaz, yağmalayıcı gercek hayatlar buluşurken "Akıl Defteri" renklenmeye başlar.


Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 534
favori
like
share
onur_88 Tarih: 29.03.2008 20:01
teşekkürler
CannibaL67 Tarih: 23.03.2008 15:05
teşekkürler
ahzan Tarih: 11.01.2008 18:10
tesekkurler
tozkoparan Tarih: 26.08.2007 18:57
paylaşım için teşekkürler ellerine sağlık
SU-PERISI Tarih: 11.12.2005 18:34
teşekkürler bilgilerin için
gkahyalar Tarih: 11.12.2005 15:41
usta bu film geçen hafta trt de çıkmıştı...
eline emeğine sağlık üst düzey bir film