MUTLAKA CÖZÜLMELİ

Tuvalete girmeyi reddetme birçok çocukta görülen ve mutlaka önüne geçilmesi gereken bir sorundur.

Aksi takdirde çocuğun tuvalet alışkanlığını kazanması zorlaşacaktır. Bu çocuklar tuvalet ihtiyaçları olduğu halde kendilerini sıkar ve tuvalete girmeyi ısrarla reddederler.

KAS KONTROLÜ ZAYIFLAR

Bu sorun genellikle dışkıyı tutma şeklinde görülür. Gerek dışkıyı gerekse idrarı tutma neticesinde her şeyden önce zamanla sağlık problemleri ortaya çıkacaktır. Ayrıca tuvalete gitmemek için kendisini sıkan çocuğun kas kontrolü kalmayacaktır. Bu da alışkanlığın yerleşmesini engelleyecektir.

ACELECİ DAVRANMAYIN

Ç,ocuk ısrarla tuvalete gitmeyi istemeyebilir.Peki öyleyse ebeveyn bu durum karşısında ne yapmalıdır? Her şeyden önce ebeveyn paniğe kapılıp aceleci davranmamalıdır. Çünkü bu şekilde ebeveyn hatalı tepkilerde bulunabilir. Bu da sorunu çözmek bir yana sorunu çözmeyi güçleştirecektir..

NE YAPMALI?

Çocuğu tuvalete girmeye zorlamak yapılabilecek en büyük hatadır. Bazı ebeveynler tehdit ve ceza gibi yöntemler kullanıyorlar. Bu şekilde kesinlikle sonuca ulaşılmaz.

Çocuğun tuvalete girmemesinin sebebi anlaşılmalıdır. Soruna neden her ne ise ortadan kaldırılarak çözüme ulaşılabilir. Mesela, tuvalet ortamının soğukluğu, aydınlatma şartları, tuvaletin ev içerisindeki yeri, çocuğun yaşadığı beden sağlığına ilişkin bir durum, ebeveynin dikkatini çekme, vb. sebepler çocuğun tuvalete girmesini engelliyor olabilir. Bu sebepler artırılabileceği gibi çocuktan çocuğa değişkenlik de arz edebilir.

Ebeveyn sorunun nedenini anlayamadıysa mutlaka bir uzmandan yardım istemelidir. Unutulmamalıdır ki sorunun nedeni anlaşılamazsa çözümü gecikecektir.

Eğer hiçbir neden yoksa birtakım oyunlar veya anlaşmalarla çocuk tuvalete girmeye ikna edilebilir.

Bu süreç içinde ebeveyn kendi tuvalet ihtiyacı olduğunda bunu çocuğun yanında dile getirmelidir. İhtiyacını gördükten sonra bunun ne kadar yararlı olduğunu çocuğun duyup anlayabileceği şekilde dile getirmelidir.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 573
favori
like
share
FadiK Tarih: 14.12.2005 16:51
Bilgilerin icin cok tesekkürler cadikizcim
SU-PERISI Tarih: 11.12.2005 18:17
teşekkürler canım kardeşim ellerinize sağlık
casper Tarih: 11.12.2005 11:13
tuvalet eğitimi çok bilinçli verilmelidir çocuğa.teşekkürler
eBRuLy Tarih: 11.12.2005 10:32
zamanla ögrenecektir elbet...
canim faydali bilgilerin icin cok tesekkürler