KIŞ mevsimi kuru cilt zamanıdır. Hava sıcaklığı azaldıkça nem de azalır, cildiniz kurumaya ve kaşınmaya başlar. Kendinizi korumak ve cildinizi daha iyi duruma getirmek için aşağıdaki kurtarıcı ipuçlarından yararlanabilirsiniz.

IIık suyla banyo yapın
Soğuk havayı dışarıda bırakıp kendinizi sıcak evinize attığınızda çok sıcak, upuzun bir banyo son derece cazip gelse de cildiniz bundan zarar görür. Sıcak su cildinizdeki nemi çeker. Sıcak yerine ılık suyla ya da daha kısa süre banyo yapın. Cilt uzmanları duşların en fazla on ila on beş dakikayla sınırlı tutulmasını tavsiye ediyorlar.
Antibakteriyel ya da deodorantlı sabunlardan kaçının. Yüzünüzü sabahları yıkamayın, gece yıkamanız cildinizi kurumadan kirlerden arındırmanıza yeterlidir.

Yumuşak bir sabun kullanın
Bu kural hem elleriniz hem de yüzünüz için geçerli. Cilt ıslakken nemlendirici kullanmak nemlendiricinin ciltte tutulmasına yardımcı olur. Elleriniz kışın çok fazla kuruyorsa lavabonun yanında nemlendirici krem bulundurun, her yıkamanın ardından uygulayın.

Soğuktan cildinizi koruyun
Kışın soğuk havaya maruz kalan cilt son derece büyük zarar görür, o yüzden mümkün olduğunca çok örtünün. Eldiven, şal ve şapkalar sizi sıcak tutacak, cildiniz size minnettar kalacaktır. Cildinizin kışın da güneşin zararlı etkilerine maruz kaldığını unutmayın. Dudak koruyucunuz koruma faktörlü olsun, bol bol sürün.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 392
favori
like
share
FadiK Tarih: 11.12.2005 23:20
o kuru cilt yokmu :19: sagol caspercim :
CADIKIZ Tarih: 11.12.2005 22:00
ellermi yok benimkiler hic kurumuyo :85: ellerime cok dikkat ederim :78:
saolasin paylasimin icin canim benim
eBRuLy Tarih: 11.12.2005 20:57
dogru kisin dikkat etmek lazim

tesekkürler casper
SU-PERISI Tarih: 11.12.2005 18:54
bilgilerin için teşekkürler eline sağlık kardeş