Sivas İli Köyleri - Gaziköy Köyü Merkez - Gaziköy Köyü Hakkında Bilgiler - Gaziköy Köyü ResimleriSivas
Bilgiler
Nüfus 1521 (2000)
Nüfus Yoğunluğu Kışın Nüfüs Az Olmasına Rağmen Yazları Nüfüs Çok Yoğundur.Bunun Sebebi Yazın Yapılan Düğün ve Eğlencelerdir...!/km²
Koordinatlar
Posta Kodu 58000
Alan Kodu 0346
Yönetim
Coğrafi Bölge Doğu Anadolu Bölgesi
İl Sivas
İlçe Merkez

Gaziköy, Sivas ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köy adını köyde bulunan GaziBaba Türbesinden Yatmakata olan Horasan Pirlerinden Olan Gazi Baba'dan almaktadır...! Gaziköy
Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.
Coğrafya

Sivas merkezine 39 km uzaklıktadır.Komşu Köyleri Hıdırnalı,Olukman,Banaz,Kuzuören....
İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 1521
1997 1485
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - Cengiz Çekiç
1999 - Bilal Çekiç
1994 -
1989 -
1984 -

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi var. Sağlık ocağı ve sağlık evi var ayrıca köye birde Köy Konağı yapılmıştır.

Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 2084
favori
like
share
BiR-DOST Tarih: 03.12.2012 15:22
KOMŞU OLAN KÖYLER

Gazi Köyü'nün doğusunda Olukman Köyü, batısında Banaz, güneyinde Hıdımalı Köyü, güneybatısında Üzengi Köyü, kuzeyinde Kuzuören ve Gökkaya Köyleri bulunmaktadır.

AKARSU VE YERALTI ZENGİNLİKLERİ
Dumanlı çayı köyün içinden geçmektedir. Yıldız Dağı'ndan doğan Çırçır suyu Dumanlı Çayı ile birleşerek Yıldız ırmağını meydana getirir. Köyün yeraltı suları daha çok kireçli olduğundan genellikle kullanma suyu olarak kullanılır.
İKLİMİ
Karasal iklim hakimdir. Yazları sıcak ve kurak, kışları soğuk ve kar yağışlıdır. Bu iklim özelliği ile köyde tahıl ürünlerinden; buğday, arpa, yulaf, çavdar, fiğ ve az miktarda mercimek yetişir. Bahçe ürünlerinden; patates, pancar, soğan fasulye, yetiştirir. Köyde yetiştirilen hayvanlardan en fazla büyükbaş (inek), küçükbaş hayvanlardan (koyun, keçi) kümes hayvanlarından (tavuk, horoz, kaz, hindi ve ördek) beslenir. Köyde arıcılık yapılmakta fakat yaygın değildir.

KÖYÜN NÜFUS DURUMU
Erkek nüfus; 817 Kadın nüfus; 77 4 Toplam nüfus; 1591
Köy halkının geçimi tarım hayvancılığa dayanmakla beraber bu yoldan alınan kazançlar evin geçimine yetmediği için genellikle ailenin erkekleri büyük şehirlerde mevsimlik işçi olarak çalışmaktadırlar. Ayrıca köyde üç bakkal üç minibüs bulunmakta, bunun dışında hayvan alım satımı ile uğraşan beş kişi var.
Köyde özellikle geçmiş yıllarda okumaya ilgi az olduğundan oran % 60 dolaylarındadır. Ancak son yıllardaki okuma yazma seferberliği nedeni ile bu oran biraz daha yükselmiştir. Şuan köyde okuma çağına gelmiş tüm erkek ve kız öğrenciler okula gönderilmektedir.

KÖYÜN TARİHİ
Köyün tarihi köyün içinde bulunan Gazibaba Yatırından başlamaktadır. Köyün ilk kuruluşu 400–500 yıl öncesine dayanmaktadır. Gazibaba Osmanlılar zamanında köyün orta kısmında yer alan Göl denilen yere yerleşmiştir. Köyün nüfusu zamanla artarak, bir bölümü şu anda Şarkışla ilçesine bağlı olan Gazibey'e yerleşmiştir.

KÖYDE YETİŞEN ŞAHISLAR
Elde edilen bilgilere göre Gazibaba'nın büyük bir zat olduğu ve evli ya olduğu söylenmektedir. Fakat herhangi bir yazılı kaynak olmadığı için köyün tarihi konusunda kesin bir bilgi yoktur.

KÖYÜN EKONOMİK DURUMU
Köyün geneli tarım ve hayvancılıkla uğraşır. Kadınlar küçük çapta el sanatları ile ( kilim, çorap, yün kazak )vs. uğraşmaktadırlar. Fakat önemli ekonomik katkı sağlamamaktadır.

El sanatları ve diğer mesleklerle ilgili herhangi bir kurs açılmamıştır. Tarım ve hayvan ürünlerinin köyün ihtiyaçlarını ancak karşılıyor olması nedeniyle ihtiyaç fazlası ürünlerinden hayvan ürünlerinin Çırçır Köyü2nde kurulan hayvan pazarında değerlendirilmektedir. Tarım ürünleri ise Sivas'taki tahıl meydanında satılmaktadır. Tarımın öneminin büyük olması halkın modem tarıma yönelmesini sağlamış ve köyde traktör sayısı artmıştır. Daha iyi yaşanan çabalar ise YSE'nin yardımı ile sulama kanalı yapılmıştır. Ayrıca eski okulun ihtiyacı karşılanamaması nedeni ile yeni okul yapılarak eğitim ve öğretime açılmıştır,Ulaşımı sağlayan köy yolunun düzenlenmesi ile daha iyi ulaşım sağlanması için çalışmalar sürmektedir.Köyün herhangi bir yer altı zenginliği bulunmamaktadır.

KÖYÜN KÜLTÜREL DURUMU
Gazi Köy İlköğretim Okulu 1989- 1990 Eğitim-Öğretim yılında öğretime açılmıştır. Ancak okulun içerisinde, spor odası ve iş teknik atölyesi bulunmamaktadır. Köyün eğitim ve öğretime karşı tutumu geçmiş yıllarda soğukken. 8 yıllık eğitimin zorunlu olması ile kızlar okula gönderilmeye başlanmış ve eğitimin önemi nispeten anlaşılmış ve köyde okuryazar oranı günden güne artmıştır.

AİLE KURULUŞU
Ata erkil bir yapı mevcuttur. Evde babanın sözü geçer. Kadın daha çok ev işleri ve çocukla meşgul olur. Diğer işleri ise baba yerine getirir. Köyde akrabalık evliliklerine oldukça sık rastlanmaktadır. Fakat gözle görülür mahsurlusu yoktur. Nüfus kaydına verilen önem son yıllarda artmış, bunda okulun ve öğretmenlerin etkisi olmuştur. Aile içerisinde bağlar giderek zayıflamaktadır. Bunda dışarıya giden gençlerin bakışındaki ve yaşantılarındaki değişiklikten olduğu belirtilmektedir. Ayrıca televizyonunda büyük etkisi vardır.

DİN VE İNANÇLAR
Köyde muntazam bir cami var ve ihtiyacı karşılayacak durumdadır. Faaliyeti devam ederken özellikle ilkokulu bitiren çocuklar Kuran-ı Kerim öğrenmek için kursa gitmekte veya ilçelerdeki İmam Hatip Liseleri bilhassa yatılı kalma olanaklarında göz önünde bulundurularak tercih edilmektedir. Köylünün yaşlıları beş vakit namazlarını camide kılmaktadırlar. Cuma günleri ise cami iyice dolmaktadır. Bayramların kutlanması bayram namazının kılınması ile başlar. Küçükler büyüklerini ziyarete giderler. Ayrıca mezarlık ziyaret edilerek dualar okunur.

KÖYDE FOLKLOR
"Bit ile pire" masalı genelde herkesçe bilinir.
Bit ile pire yolda giderken bir çaya rastlarlar Pire hoplayarak geçer fakat bit geçemez. Bit bey oğlundan bir kıl getirmesini söyler pireye. Pire gider bir kıl ister Beyoğlu elma ister
Pire gider daldan elma ister O civcivleri kuşları kovmasını, kuşlar kendilerine tahıl vermesini isterler. Pire tahılı kuşlara, elmayı beyoğluna, kılıda bite vererek onun çaydan geçmesini sağlar.

BİLMECELER


Ocakta pişmez, Dedem deve
Sofraya gelmez, Girmem eve
Onu içmeyen kimse olmaz. Çek yukarı
Girsin eve
(anne sütü) (çuval )

KIZ İSTEME VE NİŞAN

Kız istemeye oğlanın babası ile annesi gider. Allah'ın emri peygamberin kavli ile kızına dünür geldik denir. Kızın babası ile ev halkının rızası olursa birkaç isteme sonunda kız verilir. Kız verildikten sonra başlık parası alınır. Kız verildikten sonra tatlılık denilen adet gerçekleştirilir. (Lokum ve bisküvi alınarak kızın ve oğlanın yakınlarına kız evinde akşamleyin ikram edilir ). Köyde çok erken evlilik olduğu için, nişanlanan kızlar genelde üç yıl nişanlı kalır.

DÜĞÜN
Oğlanın annesi babası kız evine gider. Kızın babasından düğün sözü alınır. Sabahleyin Sivas'a pazarlık görmeye giderler. Kıza çeyiz sandığı, karyola, dikiş makinesi, ocak ve elbiseler alınır. Bütün bunlar kızın babasına verilen para ile alınır. Kız ile oğlan o gün Sivas'ta resmi nikâh olurlar. Köyde iki kat yün yatak yapılır. Bir katını oğlan evi bir katını da kız evi yapar. Düğün başlamadan önce erkek evinden birisi köy erkeklerine sigara dağıtır. Akşamleyin kahve içilir. Ertesi gün düğünde görev alacaklar seçilir. Düğün başlar. Oğlan evi davulcu tutar.
Düğün belli olsun diye bayrak dikilir. Oğlan evinden bir kadın ve bir erkek leblebi ile köyün erkek ve kadınlarını düğüne davet eder. Kadınlar içerde erkekler dışarıda oynarlar. Ertesi gün oğlan evindeki kızlar hazırlanır. Bir kat yatağı alıp kız evine götürürler. Buna iç götürmek denir. Leblebi dağıtılır ve biraz oynadıktan sonra geri dönü1ür. Ertesi gün gelinin çeyizleri, yatakları erkek evine getirilir. Çeyiz getirilmeden önce çeyizde olanlar muhtar tarafından yazılır. Oğlan evindeki kızlar kız evine giderek gelini ağlatırlar. Yeniden erkek evine gelirler. Erkeğin akrabaları kıza kına yakarlar. Erkek ve kız evindekiler geç saatlere kadar oynarlar. Sabah olduğunda oğlan evindekiler traktör varsa minibüs tutarlar. Kız evinden kızı almaya giderler. Kız evindekiler kapıyı kilitleyerek kız evden çıkmıyor diyerek para alırlar. Kızın erkek veya kız kardeşi taksinin üzerine oturtulur para alınır. Gelin bir iki saat gezdirilir. Damat balkona çıkar ve gelinin kafasına çerez atar. Hoca dua eder, gelini içeriye alırlar. Düğün yemeği verilir. Böylece düğün biter.

FEN BİLGİSİ/FEN VE TEKNOLOJİ DERSİ AÇISINDAN GAZİKÖYÜ:
Okuldaki öğrenciler fen bilgisi/fen ve teknoloji dersini önemini bilmemekte, okulda öğrendiği bilgileri günlük hayatla uygulayamamakta, derste öğrendiklerini günlük yaşamlarıyla ilişkilendirmekte zorluk çekmektedirler. Ayrıca öğrenciler geçmiş yılarda fen bilgisi/fen ve teknoloji dersine karşı olumsuz bir tutum geliştirmişler, bu dersin zor bir ders olduğu kanısına kapılmışlardır.

Gazi köyü kırsal bir yerleşim olması, insanların tarım, bahçe ve hayvancılıkla uğraşmaları, içerisinden geçen akarsu ve köyü çevreleyen dağlarıyla fen bilgisi/fen ve teknoloji dersinde faydalanacak cazip bir yerleşim yeri olma özelliğine sahiptir. Öğrenciler derste öğrendikleri birçok kavramı ve bilgiyi çevrelerinde görebilecekleri gibi öğrendikleri bazı teorik bilgileri de gündelik yaşamlarında uygulama alanını rahatça bulabileceklerdir.

Gaziköy İlköğretim Okulunda fen bilgisi laboratuarı bulunmamaktadır. Ancak; deneylerde kullanılabilecek birçok malzeme okulumuzun araç-gereç odasından temin edilebilmektedir. Okulumuzun laboratuarı olmamasından dolayı öğrenciler deneyleri kısıtlı imkânlar çerçevesinde sınıflarda yapabilmekte ve birçoğu deney yaparken, gözlemlerken güçlük çekmektedir.


Erdal ÇETİNKAYA
Fen Bilgisi Öğretmeni

alıntı