NASA, Dustin Hoffman'ın canlandırdığı "Yağmur Adam" karakterine esin kaynağı olan ve hafızasında 9 bin kitap bulunan 54 yaşındaki otistik Kim Peek'i incelemeye aldı.

İnsan beyninin sırlarına ermeye çalışan NASA, aritmetik hafızası ile herkesi şaşırtan ve bu yeteneğiyle Oscar ödüllü "Yağmur Adam" filmine konu olan Kim Peek'in beynini incelemeye başladı.

Kitapları kısa bir sürede okuma yeteneğine sahip olan Kim Peek'in hafızasında 9 bin kitap bulunuyor. ABD'deki pek çok kentin haritasını da ezbere bilen Peek, dünyada yaşanmış bütün büyük olayları da tarihleriyle hatırlayabiliyor.

Scientific American dergisinde yayınlanan konuyla ilgili makalenin yazarlarından Darold Treffert, "Kim'in hikayesi, bize insan beyninin düşündüğümüzden daha yetenekli olduğunu ortaya koyuyor. Tıpkı diğer bilginlerde olduğu gibi, beyninin bir kısmı devre dışı kalırken, öteki taraflarda yaşanan gelişmeler dikkat çekici yeni kabiliyetler kazandırmış. Bu da bize hepimizin kayda değer bir gizli entelektüel potansiyelimiz olduğunu gösteriyor. Ancak Kim ve diğer dahileri inceleyerek, bu güçlerimizi nasıl uyandırabileceğimizi öğrenebiliriz dedi.

IQ TESTİNDE VASAT

NASA da uzun uzay yolculuklarında astronotların beyninin nasıl çalıştığını çözebilmek için Kimin beyninin nasıl çalıştığını deşifre etmek istiyor. Şimdi 54 yaşında olan Kimin doğduğunda beyin kökünde bulunan beyinciği tam gelişmemişti, ayrıca iki beyin lobunu birbirine bağlayan köprücüklerden bulunmuyordu.

4 yaşına kadar konuşamayan ve küçüklüğünde özürlü olduğu sanılan Peek, ileriki yaşlarda yetenekleriyle herkesi şaşırtmaya başladı. Gerçi IQ testlerinde vasat sayılacak 87 puana ulaşabiliyor, ama bazı alanlarda zirve yaparken, bazı alanlarda da hiç performans sergileyemiyor.

Gömleğinin düğmelerini bile ilikleyemeyen ancak hafızasına aldığı kitapları, hangi tarihin haftanın hangi gününe denk geldiğini şıp diye söyleyebilen Kim Peek için babası, Okuduklarının yüzde 98ini hatırlıyor. Hard diske yazılım kopyalamak gibi, ama Kimin hafızası asla çökmüyor diyor.

Neler yapabiliyor

Hafızasında 9 bin kitap bulunuyor.

Herhangi bir tarihin haftanın hangi gününe denk geldiğini söyleyebiliyor.

ABDdeki bazı kentlerin haritalarını olduğu gibi hafızasına almış durumda.

Klasik müziğe özel ilgisi var. Dinlediği parçanın hangi bestekara ait olduğunu, ne zaman yazılmış olduğunu hemen söylüyor.

Dünya tarihindeki büyük olayları, tarihlerini, aktörlerini hatırlıyor.

Telefon kodlarını, posta kodlarını ezbere biliyor.

Filmleri, konuları ve oyuncularıyla hatırlıyor.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 428
favori
like
share
frost Tarih: 12.12.2005 13:00
abi boşuna dememişler insan beyninin %5 i ni kullanabiliyor diye.acaba %100ü kullanırsak ne olur ewellah aman aman.uçarız bile