Yetkililer vatandaşları olası bir grip salgınına karşı uyardı.
Sağlık Bakanlığı yetkililerinden aldığı bilgiye göre, 14 ilde mevsimsel (kış) grip ile ilgili izleme çalışması yürütülüyor.

Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Diyarbakır, Edirne, Erzurum, İstanbul, İzmir, Konya, Malatya, Samsun, Trabzon ve Van illerindeki sağlık kuruluşlarından grip ve soğuk algınlığı gibi mevsimsel hastalıklara yol açan vakalara ilişkin bilgiler derlenirken, bu vakalardan alınan numuneler de İstanbul ve Ankara'daki laboratuvarlarda inceleniyor.

Bakanlığa bu laboratuvarlardan aylık, söz konusu illerin sağlık müdürlüklerinden ise haftalık raporlar ulaşıyor.

İllerden ulaşan son raporlarda, gribe yol açan influenza A ve B virüslerinin dolaşımının gözlendiğini belirten yetkililer, bunun bir salgının habercisi olduğu şeklinde yorumlanabileceğini bildirdiler.

Yetkililer, Sağlık Bakanlığı'nın internet sayfasında griple ilgili her türlü bilginin yer aldığını belirterek, vatandaşların sorularını yine bu kanaldan Bakanlığa iletebileceklerini kaydettiler.

Nasıl Önlem Alınmalı

Verilen bilgiye göre, grip, ani olarak 39 derece üzerinde ateş, şiddetli kas ve eklem ağrıları, halsizlik, bitkinlik, titreme, baş ağrısı ve kuru öksürük gibi belirtilerle başlıyor. Bu tabloya daha sonra boğaz ağrısı, burun akıntısı, hapşırma, gözlerin akması ve kanlanması gibi belirtiler de ekleniyor. Bazı vakalarda da karın ağrısı, bulantı ve kusma görülebiliyor.

Grip soğuk algınlığı ile karıştırılsa da bu hastalık ateş yükselmeden, hafif kırgınlık, burun akıntısı ve hapşırma gibi belirtilerle kendini gösterirken, halsizliğe yol açmadığı için yatak istirahati de gerektirmiyor.

Grip, öksürük ve hapşırıklarla etrafa saçılan damlacıkların havayla solunması, hasta kişilerle direkt temas edilmesi ve bu kişilerin ağız burun akıntılarının bulaştığı eşyalara temas sonucu bulaşıyor.

Hastalık bu nedenle evlerde, iş yerlerinde, okullarda, kreşlerde ve toplu taşım araçlarında çok kolaylıkla bulaşabiliyor. Yetkililer, mikrobu kapmış, ancak henüz belirtileri başlamamış (kuluçka sürecinin devam ettiği) kişilerin de hastalığı bulaştırmasının mümkün olduğunu belirterek, insanların toplu olarak bulunduğu ortamlarda dikkatli olunması gerektiğini bildirdiler.

Gripten aşı ile korunulabileceğini belirten yetkililer, ancak bu aşı için en uygun zamanın Eylül, Ekim ve Kasım ayları olduğuna dikkat çektiler.

Tedavi

Hastalığın yatak istirahati, bol sıvı alımı, ağrı ve öksürük esicilerin yanı sıra ateş düşürücü ilaçlarla semptomatik tedavisi mümkün. etkililer, influenza A ve B'ye karşı etkili antiviral ilaçlara 36-48 saat içinde başlandığı takdirde, semptom süresinin kısalarak komplikasyonların azaldığını da bildirdiler.

Beğeniler: 2
Favoriler: 0
İzlenmeler: 470
favori
like
share
MyNiceWorld Tarih: 28.12.2005 00:41
EMEKLERİNE SAĞLIK PAYLAŞIM İÇİN TEŞEKKÜRLER
HERKESE SAĞLIKLI GÜNLER DİLERİM
:cubuk:
masarac Tarih: 23.12.2005 01:30
her sene var zaten grip salgını.ALLAh hepimizi korusun
ens_selman Tarih: 14.12.2005 14:23
bu güzel bilgin için saolasın
hmask Tarih: 14.12.2005 11:32
paylaşım için teşekkürler.
kurtjara Tarih: 14.12.2005 07:44
Ellerine sağlık arkadaşım teşekkürler
puslukurt Tarih: 14.12.2005 07:33
Haber için teşekkürler arkadaşım..
CADIKIZ Tarih: 13.12.2005 20:40
emegine saglik arkadasim
casper Tarih: 12.12.2005 13:25
aman çok kötü bir haber.Hemen c vitamini almalaıyım :57: