Hafik Tuzhisar Köyü - Tuzhisar Köyü Hakkında - Tuzhisar Köyü Tanıtımı - Tuzhisar Köyü Resimleri


İlçe: HAFİK

İl: SİVAS

Köy Muhtarı: ALİ OSMAN YILDIZ

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon: 0(346)857 1075

Cep Telefonu: 0 537 794 94 45

Demografik Bilgiler:

Nüfusu:2000 - 199

İle Uzaklığı: 35 km

İlçeye Uzaklığı: 24 km

Rakım: 1360 m


Tarihi

Bu köyü kuranlar Ermenilerdir.Başbuğ Emir Timur'un Van'a girmesiyle Van'dan kaçan Ermeniler bu köyü kurmuşlardır. Fakat 1.Dünya Savaşı'nın patlak vermesiyle Anadolu'ya göçen Kafkasya Erzurum ve Doğu'daki Türkler bu köye yerleştirilmiştir. Türk sülaleleri bu köye geldiklerinde köy ikiye bölünür ve kısa zaman sonra Ermeniler çeşitli ayaklanmalar çıkarır. Fakat Türkleri karşılarına alamazlar ve göç etmek zorunda kalırlar. Daha sonra Zara'dan gelen Alevi Türkmenler köye gelir ve köy tamamen Türkleşmiş olur. Köyümüzde Ermenilerden kalma bir kilise bir yıkık manastır ve maşatlıktaki mezarlar kalmıştır. Bu köy tarihte Türk'tü ve hep Türklerin kalacaktır. Köyümüz eski Türkmen kültürünü yaşatır. Gelenek ve kültür değişmemiştir. Köy halkı alevi-sünni olmasına rağmen kardeşçe yaşar ve hepsi cana yakın insanlardır...

Köyümüzün çok tarihi özellikleri vardır.Her sene dış ülkelerden köyün eski insanları(Ermeniler) ziyarete gelir.Ermeni olmalarına rağmen iyi davranırız.Çünkü biz Türk'üz.Misafirperverliğimizi gösteriyoruz.

Tuzhisar köyü adını köyün altındaki tuzladan alır.Bir zamanlar devlete ait olan tuzlada tuz üretimi yapılıyordu ama şu anda kullanılmıyor.Halkın lehçesinde köyün ismi 'duzasar'dır.


İklim

Karasal iklime sahiptir fakat çok yağış alır.Çünkü Karadeniz dağlarına yakındır.Çok yağış alması topraklarını çok verimli hale getirmiştir.Bir buğday başağından 75 adet buğday tanesi çıkmıştır.Bu sebeple Hafik ilçesinin en verimli köyü seçilmiştir.


Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1746
favori
like
share