Masajın en önemli unsuru, ritmdir. Ritmik hareketler tüm vücuda gevşeme dalgaları gönderir.

Masaj haz vermelidir; yaptığınız herhangi bir şey acı veriyorsa, arkadaşınızdan bunu söylemesini isteyin.

Ellerinizi vücut çizgilerine göre biçimlendirin ve vücudu kusursuz bir şekle sokmak için yonttuğunuzu düşleyin.

Herhangi bir bölgenin masajı sırasında, mutlaka bir eliniz vücutla temas etsin. İdeal durum, tüm masajınızın tek ve sürekli akan bir hareket olarak algılanmasıdır.

Uyguladığınız basıncı çok hafiften çok güçlüye kadar değiştirin. Kemikli bölgeler üzerinde basınç hafif, büyük kaslar üzerinde ise daha sert olmalıdır. Derin basınçlar uygulamaktan korkmayın; sert bir dokunuş rahatlatıcı olabilir.

Masaj sırasında asla kuvvet kullanmanız gerekmez, basınç uygulamak için yalnızca vücudunuzun ağırlığını kullanın.

Hareketlerinize konsantre olun ve fazla konuşmayın. Her ikiniz de dikkatinizi çeşitli duyular üzerinde toplarsanız, masajınız daha etkili olur.

İlk hareketleriniz acemice görünecek diye endişelenmeyin. Bütün dokunuşlar güzeldir ve masaj ilerledikçe hareketler daha akıcı bir hale gelir.

Tek başınıza olmaktansa bir eş ya da arkadaşla birlikte öğrenmek size daha kolay gelebilir; teknikleri birbirinizin üstünde uygularken nasıl duygular uyandırdıklarını daha iyi görebilirsiniz.

İyi bir masaj yapmak için tamamen gevşemeniz gerekir, o yüzden kendinizi fazla zorlamayın. Bir sonraki adımın ne olacağından emin değilseniz, yalnızca hareketi devam ettirin. Hareketleriniz belli bir ritm kazandıkça masajınız daha ilginç ve gevşetici bir hale gelecektir.

Yaşamın sırrı suda
Sağlıklı yaşamın sırlarından biri de suda saklı. Suyun vücut için önemi oksijenden sonra geliyor. Vücut için gerekli su ihtiyacıını idrarınıza bakarak anlayabilirsiniz. İdrarınız açık renkliyse su ihtiyacınız karşılanıyor demektir. Buna karşılık koyu renkli idrar, su kaybının göstergesidir. Bakın su, etkisini vücutta nasıl gösteriyor?

Tükürük ve mide salgısında bulunan besinleri sindirir.

Eklemleri kayganlaştırır.

Kan yoluyla karbonhidratları, yağları, proteinleri, hormonları ve oksijeni çalışan kaslara taşır. Amonyak, karbonhidnat gibi maddeleri dokulardan uzaklaştırır.

İdrarda zararlı maddelerin atımında rol alır.

Isıyı düzenler.

Kilo kaybından kaynaklanan deri sarkmaları, egzersizle beraber bol su içilerek önlenebilir.

Günde 3,5 litrenin üzerinde su tüketimi böbreklerin aşırı çalışmasına neden olacağından günlük su tüketiminde 8-12 bardağın üzerine geçmemelisiniz.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 475
favori
like
share
FadiK Tarih: 19.12.2005 20:41
tesekkürler caspercim :
tatli_hayal Tarih: 19.12.2005 14:33
Paylasim icin saol casper835
SU-PERISI Tarih: 17.12.2005 20:55
verdiğin bilgileri için teşekkürler
CADIKIZ Tarih: 15.12.2005 18:37
paylasimin icin saolasin arkadasim guzel bir konu acmissin :85:
bende ogrenmis oldum
eBRuLy Tarih: 13.12.2005 20:28
bilgilerin icin capser ellerine saglik