KAYSERİ'DE TİYATRO FAALİYETLERİ ARALIKSIZ DEVAM EDİYOR2010 YILI LİSELER ARASI TİYATRO FESTİVALİMİZ ULUSAL OLUP FARKLI ÜLKE GRUPLARI KATILMAKTA.
ÇOCUKLARA 'TÜRK ÖYKÜLERİ'Büyükşehir Belediyesi Kültür Sanat Etkinlikleri çerçevesinde 09 - 12 yaş grubu çocuklara yönelik olarak düzenlenen Türk Öykülerinden Seçmeler adlı program gerçekleştirildi.Şehir Tiyatrosu'nda Büyükşehir Belediyesi Konservatuarı Öğretim Görevlileri tarafından okunan öyküleri dinlemeye gelen çocuklar, hem gönüllerince eğlendiler hem de yeni bir şeyler öğrenmenin mutluluğunu yaşadılar. 2010 yılı her ayın 2 ve 4 üncü çarşambaları öykü okuma günleri devam edecektirDüzenlenen programın çocukların sosyal gelişimine büyük katkı sağladığını belirten öğretmenler ve veliler ise, Büyükşehir Belediyesi'nin önemli bir etkinliğe imza attığını söylediler.

PEMBE KADIN SAHNELENDİ

Konservatuar oyuncularının performansı Metin Serezli'yi mutlu etti.

Büyükşehir Belediyesi Kültür Sanat Etkinlikleri çerçevesinde 'Tiyatro Sezonunun Açılışı' 2 perdelik Pembe Kadın adlı oyun ile yapıldı. Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu'ndaki oyunu ünlü tiyatro sanatçısı Metin Serezli de izledi.

Hidayet Sayın'ın yazıp Murat Özdeniz'in yönettiği oyunda; kocasının terkedip gitmesiyle bir çocuğuyla yoksulluk içinde bir köyde yaşayan Pembe Kadın'ın hikayesi anlatılıyor. Çaresizliğin pençesinde kıvranırken, kocasının uzaklarda varlıklı bir kadınla evlendiğini öğrenen Pembe Kadın'ın son umudu da yıkılır ve kocasına duyduğu kini tüm erkeklere yansıtır.

Bilgisizliğin kıskancındaki kadının yaptığı hataların konu alındığı 2 perdelik trajedi kalabalık topluluk tarafından beğeniyle izlendi.
METİN SEREZLİ OYUNCULARI BEĞENDİ

Oyun sonunda görüşlerini açıklayan Tiyatro sanatçısı Metin Serezli, Pembe Kadın adlı oyunu çok beğendiğini ifade ederek "Hidayet Sayın'ın Pembe Kadın'ı Türk Yazarları'nın en güzel oyunlarında biridir. Ama Kayseri Büyükşehir Belediyesi Konservatuarı öğrencileri de çok şey öğrenmişler, çok güzel oynuyorlardı bizi mutlu ettiler" dedi.

KAÇIRANLAR İÇİN CUMA YENİDEN SAHNEDE

Pembe Kadın, kaçıranlar veya tekrar izlemek isteyenler için 08 ve 09 ocak 20010 saat 19.30 ikinci kez sahneye konacak. Şehir Tiyatrosu'ndaki oyun, her zaman olduğu gibi ücretsiz olarak izlenebilecek.


KAYSERİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE KONSERVATUARI TİYATRO BÖLÜMÜ OCAK AYI ETKİNLİKLERİ 03 VE 10 OCAK SAAT 13.00 DOKTOR TİLKİ ÇOCUK OYUNU,08,09 VE 16 OCAK SAAT 19.30 PEMBE KADIN İSİMLİ YETİŞKİN OYUNUMUZ,17 VE 24 OCAK SAAT 13.00 MEDDAH AMCA ÇOCUK OYUNUMUZ İZLEYİCİLERİMİZLE BULUŞACAKTIR OYUNLARIMIZ ÜCRETSİZDİR İRTİBAT TEL.05385235532 YER.KAYSERİ ŞEHİR TİYATROSU

KAYSERİ İLİ TİYATRO VE FESTİVAL ETKİNLİKLERİÖzellikle Oktay DURUKAN Bey'in Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı'na getirilmesiyle birlikte büyük bir hız kazanan tiyatro çalışmaları her yıl bir büyük ve bir çocuk oyunu olmak üzere iki farklı oyun sahnelemektedir. Özellikle son üç yıldır her Pazar çocuk oyunu sahneleyen Tiyatro Bölümü sayısız ilklere imza atmıştır. Bu ilkler arasında Kayseri halkının beğenisini kazanmış olan programlar arasında olan “MAHALLEMİZDE ŞENLİK VAR” ve “RAMAZAN ŞENLİKLERİ” isimli etkinlikler son üç yıldır her mahalleye her semte gidip etkinliklerini sergiliyor. Bunların yanı sıra yaz kurslarında 7-15 yaş arası öğrencilere tiyatro sanatını genel hatlarıyla öğretmeyi ve sevdirmeyi, geleceğin genç neslinin kültürel birikime sahip birer birey haline gelmesini amaç edinmiş olan tiyatro bölümü gün geçtikçe gelişimini sürdürmektedir. Şehirdeki Tiyatro Hayatı son dört yıldır büyük bir gelişim göstermiş ve doruk noktasına ulaşmıştır.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi Kültür ve sosyal İşler Daire Başkanlığı tarafından yapılan kültür etkinliklerinden bir tanesi de dört yıldan beri yapılan ve gelenekselleştirilen Liselerarası Tiyatro Festivalidir.

Düzenlenen bu tiyatro festivallerinin amacı ve hedefi tiyatro sanatını lise düzeyindeki öğrencilere sevdirmek ve tiyatroyu yaygınlaştırmak, bilinçli bir toplum kazanımı edinmek, çevre illerden davet edilmiş liselerden gelecek olan öğrencilere turne bilincini ve disiplinini öğretmek amaçlanmaktadır. Bunun yanı sıra sanata ve sanatçıya olan ilgi ve saygılarını arttırmak, yetenekli gençler ortaya çıkararak yüreklendirmek öğrencilerin kendilerine olan öz güvenlerini ve entelektüel düşünce yapılarını artırmayı amaçlamaktadır.

İlki 2006 yılının Nisan ayı içerisinde ikincisi 2007 yılı Mayıs ayı içerisinde üçüncüsü 2008 yılında Mayıs ayı içerisinde dördüncüsü Mayıs ayı içerisinde gerçekleştirilen Liseler Arası Tiyatro Festivali katılımcı okulları ve oyunları aşağıdaki gibidir

ULUSLARARASI 5. LİSELERARASI TİYATRO FESTİVALİ”

Bu yıl beşincisi düzenlenecek olan Liselerarası Tiyatro Festivali yeni bir büyüme gerçekleştirerek ULUSLARASI platforma taşınmıştır.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Sanatının ne denli güzide bir değer olduğunu ve entelektüel anlamda genç ve yetişkin bireylere sağladığı gelişimlerin bilincinde olduğu için Tiyatro Sanatına verdiği değerle ileriye yönelik atılımlar gerçekleştirerek sanatsal yelpazesini günden güne genişletmektedir Festivale Şehir Dışından ve Yurt Dışından Katılacak İllerin Belirlenmesi

İÇ ANADOLU Ankara EGE Denizli

MARMARA Sakarya KARADENİZ Ordu

DOĞU ANADOLU Elazığ G. DOĞU ANADOLU AdıyamanAKDENİZ Hatay

YURT DIŞINDAN :AZERBEYCAN, TÜRKMENİSTAN, KIRGIZİSTAN

Tiyatro'ya yönelik çalışmalar bunlarla da sınırlı olmayıp, her yaz özellikle Tiyatro'ya gelemeyen kenar semt çocuklarının "Afacan Otobüs" yoluyla mahallelerine kadar oyun götürülmekte ve yaklaşık 10 - 15 semtte bu oyunlar çocuklarla buluşturulmaktadır.

Kayseri de tiyatro alanında yapılmakta olan bir başka etkinlik ise Türkiye’de bir benzeri olmayan Kaniş-Karum adlı tarihsel oyundur. Kaniş-Karum’da eski medeniyetleri anlatan mizansenlerle desteklenerek kazılarda ortaya çıkarılmış olan bölgede teatral bir oyun olarak sergilenen oyunda tur rehberimizin anlatımlarına destek olacak şekilde ve benzetmeci tiyatroyla geçmişi günümüze yansılamaya çalışıyoruz. Geziye katılan ekiplerin aklında kalıcı bir etki uyandıran oyun belli dönemlerde Kayseri’nin güzide mekanları arasında bulunan Kaniş-Karum’da konuklarıyla buluşmaktadır.

Ayrıca, 2005 yılından bu yana, tiyatro bölümü öğrencileri tarafından, her Perşembe çocuklara yönelik "Masal Okuma Günleri" düzenlenmektedir. Masal Okuma Günleri’nde çocukların hayal dünyasına yolculuk etmek ve günümüzün yetişkin bireylerinin “Bize dedelerimiz ne güzel masallar anlatırdı.” diye sitemlerini bir nebze olsun gidermek ve çocukların insanlarla olan iletişimlerine katkıda bulunmak amaçlanmaktadır.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 7003
favori
like
share