Kolesterol yüksekliği çalışma molalarının, iş yemekleri, aile sohbetleri ve komşu gezmelerinin en önemli konusudur.

Kolesterolün total, faydalı (HDL), zararlı (LDL) olanını bile öğrendik! İyi ki öğrendik çünkü kolesterol yüksekliği koroner kalp hastalığı ve inmenin en önemli risk faktörüdür. Eğer iyi kolesterolünüz düşük ya da kötü kolesterolünüz yüksek ise, hele bu iki soruna aynı anda sahipseniz ciddi bir risk taşıdığınızdan kuşku duymayın.

KOLESTEROL yüksekliği sorununu total (toplam) kolesterol seviyeniz ile izlerseniz yanılabilirsiniz. Kanınızda toplam kolesterol adı altında dolaşan bir kolesterol türü mevcut değildir. Toplam kolesterol iyi ve kötü kolesterollerinizin tamamının ve trigliserid değerinizin beşte birinin alt altta yazılmasından ibaret matematiksel bir değerdir. Total kolesterolü evinizdeki sağlam ve çürük meyvelerin toplamı olarak da düşünebilirsiniz. Çürük meyveleriniz ne kadar az (LDL kolesterol ve trigliserid), sağlam meyveleriniz ne kadar fazla (HDL kolesterol) ise işiniz o kadar kolaydır!

Total kolesterol yüksekliği faydalı kolesterolünüzün yüksekliğinden kaynaklanabilir. Eğer LDL kolesterolünüz kabul edilebilir limitlerin içinde (130mg/dl ve altı), trigliserid düzeyiniz iyi seviyelerde (200mg/dl ve altı) ama faydalı-HDL kolesterolünüz çok yüksek ise (80mg/dl veya üstü) laboratuvar raporunuzda toplam kolesterolünüzü yüksek olarak göreceksiniz.

REHAVET YOK

Böyle bir durumda üst seviyesi 200mg/dl kabul edilen total kolesterolün sizin raporunuzda 300mg/dl yazması kötü bir anlam ifade etmeyebilir ve siz kalp hastalığı bakımından kolesterol riski taşımayabilirsiniz. Çünkü sizin LDL-kolesterol ve trigliseridiniz normaldir. Total kolesterolünüzü yükselten şey HDL-kolesterolünüzdeki olağanüstü artıştır ve bu aslında sevindirici bir haberdir. Ne ilaç kullanmanız ne de diyet yapmanız gerekmez.

Total kolesterol yükselmesinin nedeni trigliserid seviyelerinizdeki yükseklik de olabilir. LDL-kolesterolünüz normal (120mg/dlden düşük), HDL-kolesterolünüz mükemmel (55-60 mg/dl civarında) ama trigliserid seviyeleriniz tavan yapmışsa (300-350 mg/dl) toplam kolesterol değeriniz matematiksel olarak yüksek bulunacaktır. Doktorunuz size kolesterolden düşük bir beslenme programından çok alkolsüz, karbonhidratı azaltılmış (unlu, şekerli ve nişastalı besinler), düşük kalorili bir beslenme paketi ve/veya trigliserid düşürücü fibrik asid türevlerinin kullanıldığı bir reçete sunacaktır.

Total kolesterol düzeyinizin normal sınırlarda bulunması da sizi rahatlatmasın, rehavete sokmasın!

Kendinizi kandırmayın

Pek çok laboratuvar testi gibi kolesterol ve trigliserid ölçümleri de her zaman doğru, kesin veya mükemmel değildir. Biz yirmi yaşın üzerindeki herkesin mutlaka her beş yılda bir aç karnına verdiği bir kan örneği ile lipid profili testi yaptırmasını (LDL- kolesterol, HDL-kolesterol ve trigliserid düzeylerini araştırmasını) tavsiye ediyoruz. Bu inceleme yapılmadan önceki 24 saatlik içerisinde kesinlikle alkol kullanmamış olmanız ve 12 saatlik tam açlık halinde geçirmeniz test sonuçlarının güvenilirliğini arttırıyor. Ama teste girerken kendi kendinize şike yapmayın.

RİSKLERİ BİLİYORSANIZ KORKMAYIN

Kolesterol riskini bilen biri iseniz sakın korkmayın! Korkmayın çünkü siz sorununuzun farkındasınız ve çözümünü biliyorsunuz. Yaşam tarzı değişikliklerine zararlı kolesterol ile trigliserid yüksekliği ve/veya faydalı kolesterolün düşüklüğü kadar iyi cevap veren sorun çok azdır. Önemli olan kolesterol sorununu iyi anlamak, iyisinin, kötüsünün, gereklisinin, gereksizinin farkında olmak hesabı doğru yapmaktır!. Eğer zararlı kolesterolünüzü, trigliseridinizi azaltacak ve/veya faydalı kolesterolünüzü arttıracak yaşam tarzı değişikliklerini ısrarla uygulayabilirseniz kolesterol ile mücadeleyi sizin kazanacağınızdan hiç kuşkunuz olmasın. Bu değişiklikleri bir savaş stresi ile değil de keyifli umutlu ve huzurlu bir yaşam biçimi değişikliği gibi sürdürürseniz galibiyetiniz kesindir.

Kolesterol ve trigliserid seviyelerinin düzenli takibi koroner kalp hastalığı ve inme ile mücadelesinin en önemli unsurlarıdır. Yeter ki bilinçli yürütülsün ve analizler yetenekli ellerde yapılıp uzman bir bakışla değerlendirilsin.

Bu formülü unutmayın

Kolesterol ve trigliserid seviyelerinin düzenli takibi koroner kalp hastalığı ve inme ile mücadelesinin en önemli unsurlarıdır. Yeter ki bilinçli yürütülsün ve analizler yetenekli ellerde yapılıp uzman bir bakışla değerlendirilsin:

Total Kolesterol = LDL Kolesterol + HDL Kolesterol + Trigliserid/5

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 12003
favori
like
share
doktoruydu Tarih: 02.02.2006 14:59
teşekkürler


eline sağlık


[span=royalblue] [/span]
MyNiceWorld Tarih: 28.12.2005 04:33
EMEKLERİNE SAĞLIK PAYLAŞIM İÇİN TEŞEKKÜRLER
HERKESE SAĞLIKLI GÜNLER DİLERİM
:cubuk:
masarac Tarih: 23.12.2005 01:32
Bu güzel ve faydalı bilgilerin için teşekkür ederim
CADIKIZ Tarih: 13.12.2005 20:26
PAYLASIMIN ICIN SAOL ARKADASIM
kurtjara Tarih: 13.12.2005 18:56
Gerçekten günümüzün en önemli sağlık problemlerinden biri kolesterol, genelde ciddi rahatsızlıkların başında geliyor özelikle yediğimiz içtiğimiz besinlere dikkat etmemiz lazım, aydınlatıcı ve faydalı bu bilgiler için teşekkürler arkadaşım
SU-PERISI Tarih: 13.12.2005 18:19
bizleri aydınlattıgınız için teşekkürler eline sağlık