ekincioğlu köyü bilgileri - ekincioğlu köyü tanıtım - ekincioğlu köyü resimleri

Ekincioğlu, Sivas ilinin Ulaş ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur. 1556 yılında halapden geleniki aşiret bunlar(ELBEYLİ) elbali ve (BAYAT)tunusdur.İKİ tÜRKMEN KABİLESİDİR.BİR KISMI ADIYAMAN BESNİ KÖYLERİNE YERLEŞMİŞLERDİR. ekinci oğlu köyünde göçebe olduklerı için gecici kalmayı istiyorlardı sivas valisi tarafından toprak verilerek buraya yerleşmesini sağlamışlardır bunlar sonra kollara ayrılarak civar köyleri oluşturmuşlardır.kurtuluş savaşı sırasında ekinci oğlu köyünden doğu cephesine 75 kişi gider geriye sadece iki kişi geri döner bunlardan biri mehmettir kardeşi ahmet ise arnavutlukta şehit düşer ve naşın oraya defnederler.VEYSEL AYDIN GANİĞİLKİLDEN.
Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.
Coğrafya

Sivas iline 42 km, Ulaş ilçesine 9 km uzaklıktadır.
İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 161
1997 200

İKLİMİ: karasal iklime sahiptir bitki örtüsü bozkırdır veysel aydın
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır küçük ve büyük baş hayvan yetiştirirler tarımda ise buğdağ.arpa.yulaf.çavdar. pancar .patates yetiştirirler patates ihraç etmezler çünkü kendilerine yetecek kadar yetiştirirler diğer ürünlari ihraç ederler. VEYSEL AYDIN
Muhtarlık
Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - Muhammet Coşkun
1999 -
1994 -
1989 - Osman Yalçın
1984 - Dursun Yıldız
1975 - Ali Gül

Altyapı bilgileri
Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

kaynak-vikipedi
özgür ansiklopedi
Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1402
favori
like
share