Selam annem ve babbam bana dogum gunumde altin kolye aldilar simdi de benim sorum var erkekler altin giyebilirmi takabilirmi annem ve babbam takabilirsin diyo okulda arkadaslar hayir diyor sizce ben sasirdim

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 888
favori
like
share
DarkAngel Tarih: 10.03.2006 21:00
bence günah erkeklerin altın yüzük takmaları flnda günah yani...
ABDALWAHID Tarih: 19.12.2005 12:56
BISMILLAHIRRAHMANIRRAHIM

Esselamu aleykum!!!
Degerli kardesim altinin erkege dinimizce haram oldugu gibi, inancimiza göre dogum günlerini kutlamak, yilbasi kutlamak, sevgililer günü vs. gibi uydurulmus sahte bayramlari kutlamak ve tebriklesmek caiz degildir.
Bunlar gayri müslimlerin bayramlaridir.
ALLAHIN elcisi sallallahu aleyhi ve sellem söyle buyurmaktadir:
KIM BIR KAVMI TAKLIT EDERSE, O ARTIK ONLARDANDIR
diger bir hadiste: KI$I KIYAMET GÜNÜ SEVDIGI ILE BERABERDIR
insa allah ilerki günlerde bu hadislerin kaynaklarinida yazacagim, fakat su an pek müsait degilim.
Rabbim celle celaluhu iman edip amel eyleyenlerden eylesin, allahumme emin!!!
vesselamu aleykum!!!
ReiS Tarih: 14.12.2005 15:04
Takmazsan Daha iyi oLur Arkadasim
MaiN-BuRaK Tarih: 14.12.2005 14:51
yani altin kolye yi takmiyim demi arkadaslar?
Halaskar Tarih: 14.12.2005 14:34
Giyim, kullanım vesüslenmeye gelince; erkek ve kadın için altın ve gümüş; kaplarda, yazı, süs vasıtalarında kullanmak mezheb imamlarının ittifakı ile câiz değildir. Meselâ; altın ve gümüş kaplarda yemek,içmek, abdest almak, kokulanmak câiz olmadığı gibi, altın ve gümüş saatleri, kalemleri, büro malzemelerini kullanmak da caiz değildir. Evleri ve koltuk takımları gibi eşyayı altın veya gümüşle süsleme de câiz olmaz.

Hz. Peygamber şöyle buyurmuştur: "Altın ve gümüş kaplardan içmeyiniz, bunlarda yemek yemeyiniz. Şüphesiz bunlar dünyada müşriklere, âhirette de size aittir" (Buhârî, Eşribe, 28; Ekime, 29; Libâs 27; Müslîm, libâs, 4, 5,).

"Gümüş kaptan içen kimse, ancak karnına cehennem ateşini yudumlamış olur" (Buhârî, Eşribe, 27; İbn Mâce,Eşribe,17; Mâlik, el-Muvatta', Sıfatü'n-Nebî, 11; İbnü'l-Esîr, en-Nihâye, I, 255).
ReiS Tarih: 14.12.2005 10:24
Sual: Altın takmak hususunda dinimizin hükmü nedir?


CEVAP: Erkeklerin altın takmaları, dört mezhepte de caiz değildir. Altın ile gümüşü süs olarak takmak yalnız kadınlara helaldir. Fakat, bunları mahrem olmayan erkeklere göstermeleri haramdır.

Altın ve gümüşü süs olarak takmak erkeklere haramdır. Taş, tunç, pirinç, platin, bakır ve diğer madenlerden ziynet olarak yüzük takmaları, kadınlara da haramdır. Altın yaldızlı gümüş yüzük ve gümüş kaplı altın yüzük takmak da caizdir. Yüzük takmamak daha iyidir. Bayramlarda herkesin yüzük takması müstehaptır. Gösteriş için, öğünmek için takmak ise haramdır