ABD'de, kanserin genetik haritasını ortaya çıkarmak için proje başlatılıyor.

Kansere yol açan unsurların keşfinin ve tedavi yöntemlerinin geliştirilmesinin hızlandırılması için kanserin genetik yapısının ortaya çıkarılması amacıyla hazırlanan pilot projeye hükümet 100 milyon dolar ayırdı.

[COLOR=orangered]İnsanın 'haritasından' daha karmaşık

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Ulusal Sağlık Enstitüsü'nün genetikten sorumlu yetkilisi Dr. Francis Collins, bunun insanın genetik haritasını çıkaran araştırmadan daha karmaşık olduğunu söyledi. Collins,"Kanser oluşumunda rol alan tüm genlerin haritasının çıkarılmasından bahsettiğimizde, binlerce İnsan Gen Projesi'nden söz etmiş oluyoruz" diyerek projenin büyüklüğünü anlattı.

Francis Collins, kanser olarak nitelenen 200 kadar hastalığın başlamasına yol açan genetik değişikliklerin izini sürecek teknolojiye sahip olduklarını da ifade etti.

[COLOR=orangered]
Küçük bir bölümü saptandı

Bilim adamları şimdiye kadar kanser oluşumuna yol açan bazı genleri saptadı. Bazen basit bir genetik değişikliğin tümör oluşumunu başlatmaya yeteceği ya da insanları hastalığa daha açık hale getireceği biliniyor. Ancak kanserin oluşumu genellikle 10'un üzerinde genetik değişikliğe bağlı ve uzmanlar bunların sadece küçük bir bölümünü keşfettiler.

[COLOR=orangered]Zorluğu karmaşıklığında yatıyor

Ulusal Kanser Enstitüsü'nden Dr. Anna Parker'e göre kanserin karmaşıklığı, bu hastalıkla mücadeleyi zorlaştıran en önemli etken.

Geliştirilen bir avuç kanser ilacının, belli kusurlu genleri bulunan hastalarda bazı kanserlerle savaşımda etkili olduğunu belirten Parker, "Ancak bunlar az sayıda hasta için geçerli. Bu ilaçlar şunu gösteriyor; esas mutasyonları bulabilirseniz, klinik uygulamayı değiştirebilirsiniz" diye konuştu.

[COLOR=orangered]Üç yıllık bir proje

Kanserin Gen Projesi kapsamında, birbirinden bağımsız çalışan araştırmacılar, genetik mutasyonlar, kromozomların yeniden düzenlenmesi ve diğer anormalliklerin keşfinde ellerindeki bilgileri paylaşacaklar. Araştırma, birkaç kanser türünde üç yıllık bir pilot proje olarak başlatılacak.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 453
favori
like
share
doktoruydu Tarih: 02.02.2006 14:56
teşekkürler


eline sağlık


[span=royalblue] [/span]
MyNiceWorld Tarih: 28.12.2005 04:34
EMEKLERİNE SAĞLIK PAYLAŞIM İÇİN TEŞEKKÜRLER
HERKESE SAĞLIKLI GÜNLER DİLERİM
:cubuk:
masarac Tarih: 23.12.2005 01:31
paylaşım için teşekkür ederim.Ellerinize sağlık
ens_selman Tarih: 14.12.2005 14:21
bu güzel bilgiler için teşekkürler
kurtjara Tarih: 14.12.2005 13:35
Haber için teşekkürler arkadaşım,
inşallah bir çaresini bulurlar :20:
SU-PERISI Tarih: 14.12.2005 12:37
bilgilerin için teşekkürler kardeşim ellerine sağlık
casper Tarih: 14.12.2005 10:52
artık tıp dünyası bu hastalıkla nasıl savşacaklarsa savaşsınlar.