Erken menopoz kadınların korkulu rüyası. Geciken adet kanaması, gece terlemeleri, ayaklarda karıncalanma varsa dikkat
YapIlan son araştırmalara göre Amerika'da her 100 kadından 25'inin erken menopozla karşı karşıya kaldığını belirten Eurofertil Üreme Sağlığı Merkezi Direktörü Dr. Hakan Özörnek, Türkiye'de de erken menopozun azımsanmayacak kadar önemli bir durum olduğunun altını çiziyor. Kadında yaşın ilerlemesiyle yumurtalıklardaki yumurta sayısı ve kalitesi azalıyor. Döllenmeyen ve rahim içine yerleşmeden atılan yumurtalar emilerek vücut tarafından uzaklaştırılıyor.

DOĞAL DÖNGÜ BOZULURSA
Bu doğal döngünün bozulduğu durumlarda, kadınlar erken yaşta yumurtlama fonsiyonlarını kaybederek erken menopoza giriyor. Bu duruma, genetik hastalıklar, metabolizmayı bozukluklar, yumurtalığını alınması, yumurtaların bir şekilde tükenmesi ya da yumurtaların döllenebilecek kadar yeterli olmaması, vajinal enfeksiyonlar, kemoterapi, bağışıklık sistemini etkileyebilecek, şeker hastalığı ve tiroid problemleri neden olabiliyor.

HER YAŞTA GÖRÜLEBİLİR
Erken menopozun her yaşta görülebileceğinin altını çizen Dr. Özörnek, ''geciken adet dönemi, ateş basması, gece terlemeleri, ayaklarda karıncalanma erken menopozun belirtileri olabilir. Erken menopoz riskinin bir hormon olan FSH'nın kan düzeylerine bakılarak anlaşılabilir'' diyor.

Beğeniler: 3
Favoriler: 2
İzlenmeler: 579
favori
like
share
FadiK Tarih: 14.12.2005 16:46
Bilgilerin icin cok tesekkürler casper835
eBRuLy Tarih: 14.12.2005 15:05
aman allah korusun :89: