Konu : Filmi anlatan (Norton), ünlü bir otomobil firmasında çalışan bir müfettiştir. Uykusuzluktan ve sıkıcı hayatından sıkılmıştır ve bir doktorun tavsiyesi üzerine kanser yüzünden problemleri olan insanların tartıştığı bir gruba katılır. Burada kendisi gibi aslında hasta olmayan Marla Singer (Bonham Carter) ile tanışır. Fakat konsantrasyonları bozulduğu gerekçesi ile başka zamanlarda gruba gelmeye başlarlar.

Anlatan (Norton) bu arada işine devam eder ve birgün uçakta Tyler Durden (Pitt) adlı bir sabun satıcısı ile tanışır. Yolculuktan sonra apartmanına döndüğünde yandığını görür ve hiç gerçek arkadaşı olmadığından Tyler'ı arar. Bir kaç bira içtikten sonra park yerinde Tyler, Jack'i kendisine vurması için zorlar ve aralarında Jack'in hayatını değiştirecek bir kavga başlar. Bir süre sonra Jack, Tyler'ın yanına taşınır ve bu kavgalarda artık ilk önce seyirci, daha sonra ise kavgalara katılan kişilerin önünde olur. Jack ve Tyler Fight Club adlı sadece karşılıklı kavga edilen bir klüp kurarlar.

İlginç Not Yönetmen David Fincher filmi çekerken tam 1500 makara film kullandı. Bu normal miktarın tam üç katı.

: Alien 3'ten sonra Se7en filmi ile en büyük çıkışını yapan David Ficher'ın son filmi Chuck Palanhiuk'ın romanından uyarlama. Kadrosunda Oskar adayı Edward Norton ve Brad Pitt'i buluşturan, şu ana kadar gördüğünüz en çok şiddet içeren filmlerden biri olacak şüphesiz. Şiddet ve karakterleri A Clockwork Orange tadında olan film insanlara bir o kadar hakkında konuşulacak malzeme çıkartıyor.

Bize, filmi anlatanı tanıştırarak başlayan film, Norton (Primal Fear, American History X) tarafından çok iyi oynanıyor. Hemen hemen oynadığı her role uyan Norton, günümüzün en iyi aktörlerinden biri ve bu filmde de uykusuzluk çeken bir insan rolünü çok iyi oynamış. Pitt ise her zaman seçtiği sıradışı rollerinden biri ile yine karşımızda. Fincher'ın kararlı ve ödünvermez tavrı filmi görsel bir şölene dönüştürüyor. Tüm filme bakınca Kubrick'in A Clockwork Orange'nın tadında bir film ortaya çıktığını söyleyen eleştirmen sayısı az değil. Fincher'ın diğer filmleri gibi bu filmde karanlık ve akıcı. Hızlı çekimler sayesinde de film iyi olmaktan öteye geçiyor.

Belkide film, en çok tartışılan yanı olan şiddet sahnelerinin, çok iyi yansıtılmasından bu kadar çok tepki görüyor. Evet, Fight Club bir şiddet filmi ama bize bu dünyada insanların çıldırma noktasına geldikleri zaman ne yapabileceklerini gösteren bir film. Bu Club'e katılan herkes toplumun yozlaşmasının birer eseri. Ve biz birbirimize ancak kavga ederek yaklaşabiliyoruz. Crash filminde olduğu gibi bir insan araba çarpışmasından nasıl cinsel duyum alırsa, Fight Club'ta da kavga ederek özgürlüğüne kavuşuyor. Filmin içerdiği şiddet yüzünden faşistlikle suçlayan bir grup eleştirmen aynı şeyleri zamanında Kubrick içinde söylemişlerdi. Fakat bizce ortaya bazı kısmın hiç sevmeyeceği bazılarının ise defalarca izleyip değişik anlamlar çıkartacağı bir film ortaya çıkmış. Mutlaka izlenmesi gereken romanına uygun bir Fincher filmi.Yönetmen
David Fincher
Senaryo
Jim Uhls
Görüntü Yönetmeni
Jeff Cronenweth
Müzik
John King
Yapım
1999 Amerikan Yapımı 139 dakika
Türü
Dram

Oyuncular-Karakterler
Brad Pitt
Tyler Durden
Edward Norton
Anlatan
Helena Bonham Carter
Marla Singer
Meat Loaf
Robert Paulson
Jared Leto
Angel Face
Zach Grenier
Boss

Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 927
favori
like
share
keder Tarih: 24.09.2008 12:48
çok süper
zebell4h Tarih: 14.09.2008 20:41
harika 1 film herkese tavsiye ederim.. çok gzzel bir çalışma olmuş
düş hekimi Tarih: 14.09.2008 10:48
bu film bir efsane... eskimeyeceğinden eminim... defalarca bıkmadan izleyebileceğim bir film (:
tozkoparan Tarih: 23.08.2007 06:37
paylaşım için teşekkürler ellerine sağlık
elevitli Tarih: 12.02.2006 17:01
güzel diyorlar bilmiyorum
dilem_serkan Tarih: 04.02.2006 10:18
saol dostum
serhatbey_066 Tarih: 05.01.2006 11:10
güzel olmuş saol kardes isminden belli dözüş okulu zaten trde de kurulacakmış bu okul
crazy_shepherd Tarih: 22.12.2005 14:50
paylaşım için saol üstad, ellerine sağlık
üst düzey bir film izlemeyenlere şiddetle izlemesini öneririm...

selametle
FreddyKrueger Tarih: 15.12.2005 13:40
GüzeL FiLmdi, IzLemeyenLere TawSiye Ederim...